Prema AAG-u, projekt iskopavanja litija koji se razvija u planinama Koralpe, 40 kilometara od slovenske granice, mogao bi utjecati na onečišćenje Drave i kvalitetu pitke vode koju crpe sve općine nizvodno od austrijske granice i dodao kako su crpilišta uglavnom smještena uz rijeku Dravu.
Pritom su saželi članak s internetskog portala Mining Weekly s početka mjeseca u kojem piše da je projekt iskapanja već poprilično odmakao, pa AAG smatra da je "krajnje vrijeme da se pridruži i Slovenija projekt".
Prema organizaciji, u članku se navodi da zbog promijenjenog zakonodavstva za površine manje od 10 hektara u Austriji više nije potrebna procjena utjecaja na okoliš (čak ni prekogranična). "Ovo je vrlo čudno, ako ne i delikatno, jer znamo koliko će hiljada tona sumporne kiseline i drugih kemikalija biti potrebno za otapanje rude i dobivanje litijeva praha", upozorio je AAG.
U članku se navodi i da je tvrtka ECM Lithium, podružnica britanske firme Critical Metals, dobila potvrdu regionalne vlade Koruške da nije potrebna procjena utjecaja na okoliš. Prema organizaciji za zaštitu okoliša, to će ubrzati projekt u Volšperku, što bi ga moglo učiniti ključnim igračem u europskom lancu opskrbe kritičnim mineralima. Dodali su da će rudnik sjeverno od slovenske granice postati prvi licencirani rudnik litija u Evropi.
U konačnoj studiji izvodljivosti predviđa se da će prosječna količina iskopanog litija biti 780.000 tona godišnje, s maksimalnom procijenjenom godišnjom razinom od 840.000 tona, prenosi SEEbiz. To se temelji na procijenjenim rezervama rude od 11,48 miliona tona iskopanih tokom gotovo 15 godina.
Studija predviđa dvije integrirane operacije u okviru projekta: rudarstvo i preradu za proizvodnju koncentrata litija (spodumena) i uspostavu hidrometalurškog postrojenja za pretvorbu spodumena u baterijski litij hidroksid monohidrat (LHM), navodi se u priopćenju.
Budući da se rijeka Labotnica, koja protječe kroz Volšperk, ulijeva u Dravu u Labotu, samo dva kilometra od slovenske granice, postoji prekogranični utjecaj na okoliš, naveli su u AAG-u, gdje će zbog toga zatražiti od Ministarstva Prirodni resursi i prostor za uključivanje Slovenije u proces prekograničnog utjecaja na okoliš za ovaj projekt.