Sprovođenje mjera

Indija postavila ambiciozne ciljeve: 500 GW čiste energije do 2030.

Autor: Energetika.ba
Foto: Arhiv
Indija je postavila ambiciozne ciljeve energetske tranzicije i jačanja energetske sigurnosti. Prema podacima organizacije EMBER, Unija Budžet 2025. predstavlja treći budžet u okviru 25-godišnje strategije koja vodi ka obilježavanju 100 godina nezavisnosti.

Indija je stekla nezavisnost 1947. godine, a 2022. započela dugoročni razvojni period do 2047, s ciljem da postane ekonomski snažna, energetski nezavisna i ekološki održiva zemlja.

U okviru tih napora, Indija teži da do 2070. godine postigne neto nulte emisije. To podrazumijeva istovremeni razvoj ekonomije i sprovođenje mjera za čistu i održivu budućnost.

Ova zemlja usmjerila se na diversifikaciju energetskog miksa kroz razvoj kapaciteta solarne i vjetroenergije, izgradnju kapaciteta za skladištenje energije i povećanje upotrebe električnih vozila. Pored toga, dekarbonizacija teške industrije i razvoj indijskog tržišta ugljenika, posljednjih godina sve više dobija na značaju.

Jedan od ključnih ciljeva jeste dostizanje 500 GW kapaciteta nefosilnih izvora do 2030. godine. Do decembra 2024. godine, ukupni instalirani kapacitet iz nefosilnih izvora iznosio je 225,8 GW. Najveći dio ovog kapaciteta čini solarna energija sa 97,9 GW, a za njom idu vjetroenergija sa 48,2 GW, hidroenergija sa 46,9 GW i nuklearna energija sa 8,2 GW.

Unija Budžet 2025

Unija Budžet 2025. biće usmjeren na dugoročnu energetsku sigurnost, planove za proširenje nuklearnih kapaciteta na 100 GW do 2047. godine, a kako prenosi EMBER, istovremeno će se naglašavati domaća proizvodnja ključnih komponenti poput solarnih ćelija, baterija i vjetroturbina. Njime su mikro, mala i srednja preduzeća prepoznata kao glavni pokretači razvojnog puta ove zemlje.

Još jedna odluka jeste ukidanje carine na kobalt u prahu, otpad litijum-jonskih baterija i druge kritične minerale kako bi se pomoglo jačanju indijske industrije reciklaže. Na ovaj način, kroz ukidanje troškova na ključne sirovine iz otpada, smanjuju se troškovi za proizvođače sekundarnih sirovina, a također podstiče ulaganje u reciklažu ključnih minerala.

Pored toga, u januaru 2025. godine pokrenuta je Nacionalna misija za kritične minerale sa budžetom od 34.300 miliona INR (približno 380 miliona eura) tokom sedam godina, kako bi se izgradio otporan lanac vrijednosti za resurse ključne za zelene tehnologije.

Kada je riječ o nuklearnoj energiji, Budžet 2025. postavlja cilj dodavanja 100 GW nuklearnih kapaciteta do 2047. godine. Ostvarenje ovog cilja zahtijevaće zakonodavne reforme, naročito u pogledu uključivanja privatnog sektora. Trenutno, Indija ima 8,2 GW nuklearnih kapaciteta, što čini 2,6 odsto ukupne proizvodnje električne energije. Planira se uvođenje pet malih modularnih reaktora (SMR) do 2033. godine i dodatnih 7 GW kapaciteta do 2031. godine.

Prethodni Unija Budžeti fokusirali su se na različite segmente ove tranzicije. Budžet iz 2022. godine bio je usmjeren na domaću proizvodnju solarne opreme, dok je Budžet 2023. uveo podsticaje za skladištenje energije i razvoj industrije zelenog vodonika. Na kraju, Budžet 2024. u najvećem dijelu odnosio se na vjetroelektrane na moru, subvencije za solarne panele na krovovima i podršku kritičnim mineralima.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba