Katastrofalan nestanak struje, koji je započeo u Španiji i uništio portugalski elektroenergetski sustav, ponovno je potaknuo dugogodišnje napetosti oko međusobnih veza za trgovinu električnom energijom s Francuskom.
Madrid još nije utvrdio uzrok nestanka struje 28. aprila, ali neki stručnjaci tvrde da bi više elektroenergetskih veza s Francuskom učinilo Španiju dijelom veće i čvršće mreže, koja bi bolje izdržala početne šokove.
Portugalska ministrica energetike Maria da Graça Carvalho izjavila je za Financial Times da nedovoljne međusobne veze između Francuske i Španjolske predstavljaju "prepreku" unutrašnjem tržištu EU, što znači da evropski zakon daje Bruxellesu ovlasti za intervenciju.
„Uključit ćemo predsjednika Europske komisije u ovo kako bismo osigurali da smo svi integrirani i da... pomažemo jedni drugima u rješavanju problema“, rekao je Carvalho, čija vlada traži još jedan mandat na izborima u nedjelju. „Ovo je europsko pitanje, a ne pitanje između triju zemalja.“
Iberijski poluotok ima neke od najnižih razina povezanosti s ostatkom EU-a, a francusko-španske energetske veze automatski su isključene kako bi se zaštitila šira mreža 28. aprila, nakon što se španski sistem počeo urušavati, prenosi SEEbiz.
Madrid decenijama optužuje Pariz da stoji na putu većem broju električnih veza između dviju zemalja, sumnjajući da želi zaštititi francuske nuklearne elektrane od priljeva jeftine španske solarne i vjetroelektrane.
Francuski ministar energetike odbio je komentirati. Francuski operater mreže, RTE, odbacio je ideju da blokira napredak u prekograničnim vezama.
Xavier Piechaczyk, predsjednik RTE-a, rekao je: „Oduvijek smo interkonekcije sa Španijom tretirali kao vrlo ozbiljno pitanje, o kojem postoje francuske i europske obveze. Stoga je pogrešno reći da Francuska nije pokretačka snaga u interkonekcijama sa Španijom.“
Piechaczyk je istaknuo da su u tijeku radovi na novoj vezi preko Biskajskog zaljeva, koja bi trebala biti dovršena 2028. godine, a koja će udvostručiti kapacitet interkonekcije između Francuske i Španije na 5 gigavata. Moguća veza između Landesa u Francuskoj i Navarre u Španjolskoj dobila je u januaru 11 miliona eura bespovratnih sredstava EU za početne studije.
Međutim, Nicolas Goldberg, stručnjak za energetiku u Colombus Consultingu, rekao je da „Francuska nije uvijek bila vrlo susretljiva po pitanju interkonekcije“.
Dodao je da su „snažne zabrinutosti za bioraznolikost“ zbog utjecaja gradnje u planinskom lancu Pirineja također usporile nove projekte.
Špansko ministarstvo energetike i okoliša reklo je da su više interkonekcija „prioritet“ i da „zajedno“ radi s Francuskom i komisijom na tom pitanju.
Uprkos tome što je komisija 2015. godine donijela odluku da EU treba imati potpuno integrirano energetsko tržište, cilj još nije postignut.
„Ako dođe do kršenja unutrašnjeg tržišta, Europska komisija može djelovati“, rekla je Carvalho. „Moramo to staviti u ovu perspektivu kao... pitanje unutarnjeg tržišta, jer upravo tu Evropska komisija može izvršiti pritisak na Francusku da ubrza ovu međusobnu povezanost.“
Komisija je u prošlosti pokrenula pravne postupke zbog mrežnih veza između zemalja EU-a, ali nije bilo nijednog koji se odnosio na Iberijski poluotok ili koji se poziva na pravila unutarnjeg tržišta.
Portugal se bori protiv Francuske čak i dok i dalje ograničava vlastiti uvoz španske električne energije nakon nestanka struje, što je „mjera opreza“ koja je podigla cijene portugalske električne energije.
Portugal je ujutro 28. aprila uvozio 35 posto svoje električne energije iz Španjolske zbog niske cijene španjolske solarne energije.
Španjolski premijer Pedro Sánchez odbacio je argumente da je ovisnost njegove zemlje o obnovljivim izvorima energije kriva za široko rasprostranjeni nestanak struje.