Međutim, realizacija ovakvih projekata na vrijeme i u okviru budžeta i dalje predstavlja izazov, naročito zbog globalnih neizvjesnosti, poremećaja u lancima snabdijevanja nakon pandemije i sve strožeg regulatornog okvira.
Kako energetska bezbjednost i ugljenična neutralnost postaju ključni globalni izazovi, raste potražnja za izgradnjom novih nuklearnih elektrana i produženjem životnog vijeka postojećih postrojenja. Međutim, realizacija ovakvih projekata na vrijeme i u okviru budžeta i dalje predstavlja izazov, naročito zbog globalnih neizvjesnosti, poremećaja u lancima snabdevanja nakon pandemije i sve strožeg regulatornog okvira.
Neizvesnosti izazvane spoljnim faktorima povećavaju zabrinutost u vezi s ugovorima u kojima je jedan dobavljač odgovoran za inženjering, nabavku i izgradnju (EPC model).
Sukob interesa između vlasnika i dobavljača
Kako bi se umanjili rizici, vlasnici i dobavljači često razvijaju svoje planove nezavisno jedni od drugih, ali se ti planovi neretko sukobljavaju, budući da imaju različite interese.
Većina investitora teži podijeli rizika sa dobavljačima u okviru svojih strategija upravljanja projektom. Uobičajene strategije uključuju: dijeljenje rizika povezanih sa kašnjenjima u izdavanju dozvola, traženje kapitalnog učešća dobavljača radi povećanja njihove odgovornosti, i insistiranje na ugovorima sa fiksnom cijenom kako bi se izbjeglo prekoračenje troškova.
Sa druge strane, dobavljači nuklearne opreme ne žele da snose rizike licenciranja i radije biraju ugovore po principu „ključ u ruke“, bez sopstvenih ulaganja, ali uz fleksibilnost kroz ugovore sa promenljivim cijenama. U nekim slučajevima, neriješeni sukobi interesa na pregovorima doveli su do neuspjeha u potpisivanju ugovora i obustave projekata.
Primjer iz Rumunije pokazuje kako ovakve tenzije mogu biti prevaziđene. U projektu rekonstrukcije Bloka 1 nuklearne elektrane Černavoda, vlasnik kompanija Societatea Nationala Nuclearelectrica (SNN) i dobavljači su primenili inovativan model koji kombinuje fiksne i varijabilne cijene. Projekat, vredan 1,9 milijardi eura, obuhvata kompletnu rekonstrukciju uključujući EPC aktivnosti, kao i gradnju skladišta za radioaktivni otpad, s ciljem produženja radnog veka elektrane za 30 godina.
Iako su pregovori sa kompanijama Candu Energy i Ansaldo Nucleare, koje su učestvovale u izgradnji Bloka 1, započeti sa ciljem potpisivanja ugovora sa fiksnom cijenom, došlo je do zastoja jer su dobavljači preferirali varijabilnu cijenu.
U tom trenutku u projekat se uključila kompanija Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), ponudivši izvođenje radova po modelu fiksne cijene, što je omogućilo balans između varijabilnih i fiksnih troškova i obnovilo zamah pregovorima.
Učešće KHNP-a omogućilo je kompromis: inženjering i izgradnja (gde dobavljači imaju veću kontrolu) dogovoreni su po fiksnim cenama, dok su aktivnosti sa višim rizikom (poput nabavke i upravljanja projektom) pokrivene varijabilnim cijenama. Time su svi akteri dobili ulogu u upravljanju rizikom, a projekat je mogao da se nastavi.
Dodatno, KHNP je iskoristio svoje višedecenijsko iskustvo kao operater 26 reaktora, te kao organizacija koja posjeduje interne procjene troškova i snabdijevanja, kao i iskustvo sa sličnim projektom na jedinici 1 elektrane Wolsong.
Formiran je trostrani konzorcijum – KHNP, Candu Energy (nosilac intelektualne svojine za NE Černavoda) i Ansaldo Nucleare – čime je obezbijeđeno efikasno upravljanje projektom kroz komplementarne uloge.
Projekat rekonstrukcije Bloka 1 u Černavodi pokazuje da modeli podijeljene odgovornosti i kombinovani ugovori predstavljaju održivo rješenje za kompleksne nuklearne projekte. Kada se kompanije specijalizovane za različite segmente udruže kroz konzorcijum, moguće je uspješno odgovoriti na izazove tržišta, smanjiti rizike i obezbediti uspešnu realizaciju.
U svijetu u kojem nuklearna industrija posluje pod utjecajem geopolitičkih pritisaka, klimatskih zahtjeva i tehnoloških promjena, ovakav model saradnje nudi put ka stabilnijem i održivijem razvoju. Umjesto konkurencije među dobavljačima, saradnja može postati nova osnova za rast cijelog sektora.