Podnosilac zahtjeva za ovo postrojenje je preduzeće „Kosanica solar“, a kako je navedeno u dokumentaciji površina bi se istovremeno koristila za održivu poljoprivrednu proizvodnju, po takozvanoj agrosolarnoj koncepciji.
„Prema dostavljenoj preliminarnoj analizi izgradnje solarne elektrane Kosanica od strane firme Permonte iz Podgorice, ukupna instalirana snaga objekta je do 120 MWp. Takođe, u preliminarnoj analizi solarne elektrane navedeno je da će se primjenom agrofotonaponskih sistema postići zaštita od prekomjernih vrućina, suše i grada, te da se smanjenjem potrebe za navodnjavanjem do 20 posto postiže veća efikasnost solarnih panela usled njihovog boljeg hlađenja“, navodi se u dokumentu.
Takođe je navedeno da agrosolarni sistemi predstavljaju inovativno i efikasno rešenje za istovremeni razvoj proizvodnje električne energije i održive poljoprivredne proizvodnje na istoj parceli, kao i da se kombinacijom agrofotonaponskih sistema i poljoprivrede postiže znatno veća ekonomska isplativost u poređenju sa samo jednom vrstom proizvodnje.
Zemljište na kojem je predviđena solarna elektrana se sastoji od pedesetak parcela koje su u vlasništvu mještana.
Prije projekta „Kosanica“, Permonte je u oktobru primio urbanističko-tehničke uslove za fotonaponsko postrojenje snage do stotinu megavata, kod Cetinja i zauzima 101 hektar.