Tužioci 17 američkih država tuže Trumpa zbog obustave razvoja vetroenergije
Tvrde da je prekoračio ovlaštenja i ugrozio ekonomski razvoj, raznovrsnost energetskih izvora, javno zdravlje i postizanje klimatskih ciljeva. Traže da sud proglasi uredbu nezakonitom i obustavi njeno sprovođenje.
Koalicija glavnih tužilaca 17 američkih saveznih država i distrikta Kolumbija gdje je glavni grad Vašington, tužila je danas predsjednika SAD Donalda Trumpa jer je uredbom pokušao da zaustavi razvoj proizvodnje električne energije iz vjetra.
Trump je 20. januara, prvog dana svog predsjedničkog mandata, potpisao uredbu kojom se pauzira davanje odobrenja, dozvola i kredita za sve projekte koji imaju veze sa proizvodnjom struje snagom vjetra na kopnu i na moru.
Tužioci smatraju da Trump nema ovlašćenje da samovoljno ukida proces izdavanja dozvola i da ugrožava razvoj izvora energije koji je kritičan za ekonomsku vitalnost saveznih država, raznovrsnost energetskih izvora, javno zdravlje i postizanje klimatskih ciljeva.
Od federalnog suda u Masačusetsu se traži da Trumpovu uredbu proglasi nezakonitom i zaustavi federalne agencije u njenom sprovođenju.
„Ta arbitrarna i nepotrebna uredba preti da ugasi hiljade dobro plaćenih poslova i investicije vredne milijarde dolara, a takođe odlaže našu tranziciju u pravcu odustajanja od korišćenja fosilnih goriva koja ugrožavaju naše zdravlje i našu planetu“, saopštila je vođa koalicije, glavna državna tužiteljka države New York.
Portparol Bijele kuće Tailor Rogers je rekao da ti glavni tužioci saveznih država koji su „pod kontrolom (opozicione) Demokratske partije, koriste pravni rat da bi zaustavili popularnu energetsku agendu predsjednika“, umjesto da s sarađuju u „oslobađanju američke energije i snižavanju cijena za domaćinstva“.
„Američki narod je glasao za ovog predsjednika da obnovi energetsku dominaciju Amerike, i Amerikanci u plavim državama (pod kontrolom Demokrata) ne treba da plaćaju cijenu radikalne klimatske agende Demokrata“, napisao je Rogers u saopštenju koje je poslao Associated pressu.
Trump je predsjedničkoj predizbornoj kampanji obećao da će okončati cjelokupnu industriju vjetroparkova na moru ako se vrati u Bijelu kuću.
U njegovoj uredbi se navodi da postoje „navodni legalni defekti“ u postupanju federalne vlade kad daje grantove i odobrenja za projekte proizvodnje energije iz vjetra, pa je naredio Ministarstvu unutrašnjih poslova da pod reviziju podvrgne te prakse koji se odnose na federalne vode i federalno zemljište.
Prethodna administracija na čelu sa demokratom Josefom Bidenom, koji je bio predsjednik SAD od 2021. do 2025. godine, videla je proizvodnju energije iz vjetra na kopnu kao rešenje u borbi protiv klimatskih promjena, pa je izdala dozvole za desetak komercijalnih projekata.
Trump ide na poništavanje ove strategije i podstiče proizvodnju iz fosilnih goriva koja doprinosi zagrijevanju planete. Po njegovim riječima, to je neophodno da bi SAD imale „najjeftiniju enegiju i struju na svijetu“.
On je prošlog mjeseca otišao još dalje naredivši zaustavljanje projekta Empire Wind, nadomak njujorškog Long Ajlenda, koji je 30 posto završen i ima uredne dozvole. Ovaj projekat gradi norveška firma Ekvinor.
Američke vlasti tvrde da je izdavanje dozvole Empire Wind preko Bidenove administracije bilo „zbrzano“.