Dvodnevni događaj

Konferencija o otpadu kao resursu i razvoju cirkularne ekonomije u Podgorici

Autor: Energetika.ba
Foto: FENA
Dvodnevna međunarodna konferencija „OTPAD – RESURS za razvoj cirkularne ekonomije“ održat će se 8. i 9. decembra u Podgorici, u organizaciji Privredne komore Federacije Bosne i Hercegovine, u partnerstvu s Privrednom komorom Crne Gore i Regionalnom privrednom komorom Zlatiborskog upravnog okruga.

Iz Privredne komore FBiH navode da će ovaj regionalni događaj, s ciljem razmjene znanja i iskustava o održivom upravljanju resursima i otpadom, okupiti lidere zelene tranzicije, donosioce odluka, stručnjake, institute, preduzetnike, finansijske institucije, javna komunalna poduzeća, predstavnike nevladinog sektora i medije.

Konferencija će biti posvećena promociji cirkularne ekonomije kao inovativnog modela koji omogućava racionalno korištenje resursa, produženje životnog vijeka proizvoda i smanjenje količine otpada.

Kroz prezentacije, panele i stručne diskusije bit će predstavljeni nacionalni i regionalni primjeri dobre prakse, kao i aktuelne inicijative koje doprinose ostvarivanju ciljeva Europskog zelenog plana i Akcijskog plana za cirkularnu ekonomiju (CEAP).

Tematski fokusi konferencije bit će "Umjetna inteligencija i komunalni sektor: vizija, praksa i otpori", zatim "Kompostiranje u zakonima i na terenu: iskustva regiona", "Elektronski otpad: zakoni, obaveze i održiva rješenja", "Komunalni sektor 2025: između ambicija i realnosti" i "Ambalažni otpad i nove EU obaveze: tranzicija ka održivim sistemima upravljanja", piše Fena.

Iz Privredne komore FBiH navode da se konferencija prvobitno trebala održati 4./5. decembra, ali je zbog promjene u organizacijskom planu došlo do promjene termina.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba