Privredna komora FBiH: Podrška lokalnim samoupravama u energetskoj tranziciji
Cilj CAET projekta je da podrži Bosnu i Hercegovnu u njenim naporima da energetsku tranziciju učini održivom i ispuni obaveze zemlje prema Ugovoru o energetskoj zajednici, a na info-sesijama bit će predstavljeni elementi planirane tehničke asistencije u okviru projekta.
Projekat “Akcija zajednice za energetsku tranziciju (CAET) u Bosni i Hercegovini (BiH)“ odobren je od njemačkog Federalnog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a implementira ga Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u saradnji s Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH (MVTEO).
Kako bi promovisao energetsku tranziciju na lokalnom nivou, CAET će biti fokusiran na podršku jedinicama lokalne samouprave (JLS) u razvoju projekata u okviru koncepta energetske zajednice (EZ): zajednice obnovljive energije (ZOE) i građanske energetske zajednice (GEZ). U skladu s ovim planovima, CAET objavljuje poziv za učešće na informativnim sesijama na kojima će biti predstavljeni elementi planirane tehničke asistencije GIZ-a.
Tehnička asistencija GIZ-a će uključivati razvoj kapaciteta i pripremu poslovnih planova, studija izvodljivosti i projektne dokumentacije (idejnog ili glavnog projekta) za projekte energetske zajednice koji su planirani za razvoj ili su u fazi razvoja. Poziv je otvoren za JLS.
ZOE je pravno lice osnovano sa ciljem da koristi obnovljive izvore energije za proizvodnju električne energije prvenstveno za zadovoljavanje energetskih potreba svojih članova. Istovremeno, članovi ZOE mogu biti fizička i pravna lica, javna preduzeća i ustanove, uključujući JLS. Malo i srednje preduzeće može biti član ZOE pod uslovom da proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora nije njegova osnovna djelatnost.
GEZ je pravno lice osnovano s ciljem korištenja obnovljivih izvora energije za proizvodnju električne i toplotne energije za zadovoljavanje energetskih potreba svojih članova, za pružanje energetskih usluga ili usluga punjenja električnih vozila ili pružanje drugih energetskih usluga svojim članovima. Članovi GEZ-a mogu biti fizička lica, JLS ili mala preduzeća.
Nakon održavanja informativnih sesija, GIZ će objaviti javni poziv za prikupljanje prijava od JLS sa projektnim idejama energetskih zajednica. JLS koje uđu u uži izbor će biti kontaktirane i pozvane da razgovaraju o sadržaju svojih projektnih ideja. Intervju će rezultirati odabirom osam projektnih ideja energetskih zajednica, za koje će GIZ pružiti tehničku asistenciju u razvoju kapaciteta i pripremi poslovnih planova, studija izvodljivosti i projektne dokumentacije (idejna ili glavna projektna dokumentacija). Poslovni planovi, studije izvodljivosti i projektna dokumentacija poslužiće nosiocima projektne ideje za definisanje pravaca razvoja i implementacije ideje.
Osnovni kriteriji za odabir JLS koji će dobiti tehničku asistenciju su naredni:
(1) JLS provode ili finaliziraju proces pripreme Akcionog plana održivog upravljanja energijom i prilagođavanja klimatskim promjenama (SECAP),
(2) Idejni koncept projekta energetske zajednice: (a) doprinosi korištenju obnovljivih izvora energije za proizvodnju električne i toplotne energije radi zadovoljavanja energetskih potreba članova energetske zajednice, (b) osigurava pogodnosti za članove energetske zajednice i lokalnu zajednicu.
Termini održavanja informativnih sesija su:
- Online sesija putem MS Teamsa 15.03.2024. godine. Link će biti dostavljen svim prijavljenim učesnicima;
- 19.03.2024., Privredna komora Republike Srpske, Branka Ćopića 6, Banja Luka, sa početkom u 10 sati;
- 20.03.2024., Privredna komora Unsko-sanskog kantona, Trg Maršala Tita b.b., Bihać, sa početkom u 10 sati;
- 26.03.2024., Hotel Integra, Trg Travunije 1, Trebinje, sa početkom u 10 sati;
- 2.04.2024., Privredna komora Zeničko-dobojskog kantona, Mehmedalije Tarabara 15, Zenica, sa početkom u 10 ati;
- 8. 04. 2024., Privredna komora Brčko Distrikta, Cvijete Zuzorić b.b., Brčko Distrikt BiH, sa početkom u 10 sati;
Prijave za učešće zainteresovani mogu poslati na e-mailove:
- Privredna komora Federacije Bosne i Hercegovine: a.hodzic@kfbih.com i a.karahasan@kfbih.com;
-Privredna komora Republike Srpske: boskob@komorars.ba i nikolinad@komorars.ba;
- Privredna komora Distrikta Brčko Bosne i Hercegovine: pkomora.bd@gmail.com i nevenka.pkbd@gmail.com.
Rok za prijave je 14. mart ove godine. Registrovani učesnici će biti obavješteni na vrijeme o finalnoj agendi informativnih sesija.