Energetika.ba
Gas

Američke sankcije za projekt Arktik LNG 2 snažno usporavaju projekt

Autor: Energetika.ba
Američke sankcije za projekt Arktik LNG 2 snažno usporavaju projekt
Agencije

Ruski LNG treba držati pod kontrolom, ali itekako je važan za globalnu ravnotežu ponude i potražnje...

SAD pojačava napore u obuzdavanju ruskog izvoza LNG-a kao dio svoje šire političke strategije za smanjivanje prihoda kojima Moskva finansira u Ukrajini.

Geoffrey Pyatt, pomoćnik američkog ministra za energetske resurse, kaže da je cilj jasan: smanjiti ruski prihod od nafte i plina. Ovaj pritisak uključivao je sankcije ruskom Arctic LNG 2 postrojenju, koje je bilo posebno učinkovito u sprječavanju dolaska tankera u strane luke zbog straha od odmazde SAD-a. Taj projekt svojevrsni je lakmus test može li se uistinu naškoditi Rusiji, čiji ratni BDP raste, a inflacija je vrlo niska, niža nego na zapadu.

Smješten na poluotoku Gydan na Arktiku, projekt Arktik LNG 2 smatrao se ključnim za nastojanja Rusije da poveća svoj globalni LNG tržišni udio s 8% na 20% do 2030.-2035. Do trenutka uvođenja sankcija projekt je bio na 59% gotovosti, a dovršetak prvog traina na 78%. Arktik LNG 2 je zapravo na ledu otkako su SAD u novembru 2023. uvele nove sankcije ruskom projektu. Kao rezultat toga, strani dioničari suspendirali su sudjelovanje u Arktik LNG 2, povlačeći se iz finansiranja projekta i ugovora o kupovini plina iz tog postrojenja. Npr. Indija je ljetos objavila da neće kupovati plin iz tog postrojenja, koje je u augustu obavilo prvu isporuku, ali u međuvremnu su isplivale informacije da evropske kompanije zaobilaze sankcije i preko Azije prodaju svoju opremu za terminal koji se otežano gradi.

Međutim, drugi ruski LNG projekti, poput Yamala i Portovaye, nastavljaju s radom i isporučuju gorivo Evropi i Aziji. Sankcioniranje ovih postrojenja dodatno bi pooštrilo globalnu opskrbu LNG-om, što bi moglo povećati cijene - potez koji SAD pomno prati.

Pyatt je naglasio da će SAD nastaviti "zatezati vijke" na ruskim tokovima LNG-a, iako nije otkrio konkretne buduće sankcije.

SAD, kao najveći dobavljač LNG-a, uživa veću fleksibilnost na tržištu, što olakšava provedbu ovih ograničenja, a istovremeno održava opskrbu stabilnom.

"Ono što vam mogu reći jest da vrlo, vrlo pažljivo pratimo kamo idu sankcionirani ruski tereti i možete biti uvjereni da će Bidenova administracija nastaviti zatezati vijke protiv ruskog izvoza LNG-a", rekao je Pyatt, prenose američki mediji.

Američki pritisak djelomično je urodio plodom, jer poseban problem predstavljaju LNG brodovi koji su u stanju ploviti ledenim morem, a snažno ovise o korejskom Samsung Heavy Industries tako da je dostavljena oprema samo za pet od 20 planiranih brodova, dok su ostale narudžbe otkazane. To i jest pravi put za onemogućavanje isporuka.

Ciljani pristup protiv ruskog izvoza LNG-a bio je jedan od rijetkih uspjeha Washingtona u ometanju tokova ruske robe. Međutim, svaki dodatni potez protiv drugih ruskih LNG postrojenja zahtijevat će pažljivu ravnotežu jer bi mogao utjecati na globalna energetska tržišta i potencijalno povećati cijene.

Prema Castellum.AI, do augusta ove godine protiv Rusije uvedeno je 22 230 sankcija. Otprilike jedna trećina ovih sankcije su protiv entiteta, a ostatak protiv pojedinaca. Uvedeno je ukupno 237 sankcija za plovila, posebno pomorska.