Evropa troši rezerve gasa brže nego u bilo kom trenutku u posljednjih sedam godina, jer hladno vrijeme povećava potrebe za grijanjem, a očekuje se da će temperature ponovo pasti ove sedmice.
Ogromna podzemna skladišta u Evropi su popunjena nešto više od 70% u poređenju sa oko 86% prije godinu dana. Iako ne postoji rizik od trenutnog manjka, brzo iscrpljivanje može učiniti gomilanje zaliha izazovnijim uoči sljedeće grijne sezone i rizikuje da utiče na kratkoročne cijene.
Nivoi skladišta su opali za ukupno 25 procentnih poena u odnosu na svoj vrhunac – više od bilo kog pada od 2018. godine, prema podacima Gas Infrastructure Europe koje je prikupio Bloomberg.
- Što su nivoi skladištenja na kraju marta niži, Evropi će biti teže da ih ponovo napuni uoči sljedeće zime - rekla je Samanta Dart, šef istraživanja u Goldman Saks Group.
Vrijeme je postalo hladnije u većem dijelu sjeverozapadne Evrope, što bi moglo da podstakne dalje pražnjenje skladišta u narednim danima kako se povećava potrošnja gasa za grijanje, prenosi Ekapija. Evropa je, takođe, sve više izložena nestabilnosti tržišta jer se oslanja na globalni tečni prirodni gas da bi nadoknadio nedostatak koji je ostao nakon prestanka tranzita ruskog gasa preko Ukrajine.
Neplanirani prekidi kod najvećih dobavljača mogu uticati na krhku ravnotežu u regionu i na promjene cijena. U Norveškoj je fabrika LNG Hamerfest obustavila rad do 9. januara zbog kvara kompresora.
Cijene su prošle nedelje porasle za četiri posto i blizu su nivoa na kojem nisu bile posljednjih 14 mjeseci, jer se tržište bori sa smanjenim zalihama.
Holandski fjučersi, evropski standard za gas, blago su oslabili u ponedjeljak i pali su za 1,2% na 49,05 eura po megavat-satu u 8.49 ujutru u Amsterdamu.