
Ukrajinski operator prenosne mreže gasa najavio je krajem maja organizaciju mjesečnih aukcija za kupovinu gasa iz terminala za tečni gas u Grčkoj.
Isporuke prolaze kroz teritoriju Bugarske, kroz ulaznu tačku Kulata-Sidirokastro, a zatim kroz Rumuniju, na Kardam - Negru Voda, pa kroz Moldaviju i u Ukrajinu. U prvoj polovini godine Ukrajina je uvezla 2,1 milijardu kubnih metara prirodnog gasa, uglavnom kroz Mađarsku (56%), Poljsku (24%) i Slovačku.
Od početka jula, Ukrajina je značajno povećala uvoz prirodnog gasa – za 42% u odnosu na kraj juna, prema podacima konsultantske kompanije ExPro. Prema navedenom, velike količine se isporučuju prema sporazumu postignutom u maju između Ukrajine i Grčke, Bugarske, Rumunije i Moldavije. Riječ je o isporuci jedne milijarde kubnih metara gasa godišnje, koristeći trasu Transbalkanskog gasovoda, koji je prethodno isporučivao prirodni gas iz Rusije u Grčku i Tursku.
Dio infrastrukture (pravac ka Turskoj) koristi Balkanski tok – nastavak Turskog toka na teritoriji EU.
Ukrajinski operator prenosne mreže gasa najavio je krajem maja organizaciju mjesečnih aukcija za kupovinu gasa iz terminala za tečni gas u Grčkoj. Isporuke prolaze kroz teritoriju Bugarske kroz ulaznu tačku Kulata-Sidirokastro, a zatim kroz Rumuniju, na Kardam – Negru Voda, pa kroz Moldaviju i u Ukrajinu.
Tranzitne takse
Za razliku od prethodnih mjeseci, kada je Ukrajina dobila gas u svojoj mreži za prenos gasa, sada zalihe idu direktno u skladišta gasa, što ukazuje na to da će to vjerovatno biti pomoć za zimske mjesece. Ukrajinski operater gasa je također najavio da je prilikom određivanja rute postignuta paketna cijena za prenos, jer, u suprotnom, tranzitne takse kroz pet zemalja čine cijenu previsokom.
U prvoj polovini godine Ukrajina je uvezla 2,1 milijardu kubnih metara prirodnog gasa, uglavnom kroz Mađarsku (56%), Poljsku (24%) i Slovačku. To je najviši nivo u pet godina – zemlja ima svoje depozite i sa smanjenom potrošnjom zbog rata, a prije toga i zbog koronavirusa, uspeva da zadovolji veliki dio potražnje lokalnom proizvodnjom.
Ogromni skladišni kapaciteti
Zbog masovnog granatiranja energetskih objekata i gasne infrastrukture, ukrajinski Naftogaz je smanjio proizvodnju za 40%. Prije nekoliko dana je objelodanjeno da će Norveška podržati ubrizgavanje gasa za zimske mjesece i da će obezbijediti sirovine za milijardu dolara.
Prema Gas Infrastructure Europe (GIE), do kraja juna, ukrajinska skladišta gasa bila su napunjena do 11% svog kapaciteta. Međutim, zemlja ima ogroman skladišni kapacitet – preko 30 milijardi kubnih metara – preostalo iz vremena kada je Ukrajina bila glavna ruta za tranzit ruskog prirodnog gasa u Evropu.
U prvoj godini rata, evropske kompanije su iskoristile dobre uslove i skladištili gas u Ukrajini, jer su evropska skladišta gasa bila preplavljena, a tržišne cijene su bile veoma povoljne. Količine su povučene na prvu potrebu za dodatnim gasom i to je zadržalo stabilnost cena tržišta u zimskim mjesecima 2024. godine.