Energetika.ba
Stanje na svjetskim tržištima

Cijene nafte prkose Trumpovim novim carinama

Autor: Energetika.ba
Cijene nafte prkose Trumpovim novim carinama
Foto: Ilustracija

Cijene nafte su u ponedjeljak porasle uprkos stvarnoj prijetnji izbijanja globalnog trgovinskog rata, nakon što je američki predsjednik Donald Trump najavio široke tarife na uvoz iz SAD-a, ovog puta usmjerene na čelik i aluminijum.

Trump je u ponedjeljak najavio da će nametnuti uvozni porez od 25% na sav čelik i aluminijum koji ulazi u SAD, a Kanada će vjerovatno biti najteže pogođena. Trump je takođe govorio o recipročnim carinama za sve zemlje koje oporezuju uvoz iz SAD-a, iako nije naveo detalje:

“Ako oni nama naplaćuju, mi njima naplaćujemo “, rekao je Trump.

Nafta Brent za isporuku u aprilu porasla je 1,8% i trgovala se na 75,98 dolara po barelu u 15:40 popodne, dok je nafta WTI za isporuku u martu porasla 2,0% na 72,41 dolara.

Čini se da je Trumpov krajnji cilj da zadrži tržišta na nogama, ali ta strategija ovog puta možda neće uspjeti, ocjenjuje Alex Kimani za Oilprice.com

” U pitanju je carinska nesigurnost. Ovo utiče na apetit za rizik generalno i ima efekte prelivanja na naftu”, rekao je Harry Tchilinguiran iz Onyx Capitala.

Posljednje Trumpove prijetnje carinama dolaze u trenutku kada se trgovinski bilans između SAD-a i njihovog najvećeg trgovinskog partnera okreće protiv njih, prenosi Investitor me. Kanadski izvoz energije u Sjedinjene Države porastao je u drugoj polovini 2024. godine, pomažući zemlji da ostvari najveći suficit sa svojim glavnim trgovinskim partnerom od 2022.

Izvoz sirove nafte je skočio usred slabljenja kanadskog dolara, kao i trgovci koji gomilaju zalihe ispred Trumpovih carina, što je širilo od 1 milijarde dolara u trgovini. Prethodno je bilo 8,2 milijarde kanadskih dolara, dok je izvoz sirove nafte u SAD skočio 11,8% u posljednjem tromjesečju.

Skoro 76% ukupnog izvoza Kanade otišlo je u SAD u poređenju sa 62% ukupnog uvoza iz SAD-a. Prošle godine je vrijednost kanadskog uvoza i izvoza sa SAD premašila granicu od bilion kanadskih dolara, treću godinu zaredom.