Energetika.ba
BNetzA

Cijene energije u Njemačkoj ostat će povišene

Autor: Energetika.ba
Cijene energije u Njemačkoj ostat će povišene
Agencije

Vrijeme jeftinije energije je iza Nijemaca, neovisno o visokom udjelu zelene energije.

Cijene električne energije i prirodnog plina u Njemačkoj će vjerovatno ostati visoke u doglednoj budućnosti, rekao je lider tamošnje Federalne mrežne agencije (BNetzA).

“Vremena jeftine energije su prošla. Nivo cijena viši je nego prije rata u Ukrajini. I to se neće promijeniti u skorije vrijeme”, rekao je šef agencije Klaus Müller u intervjuu za Rheinische Post.

Sve dok Njemačka nastavi koristiti značajan udio fosilnih goriva, malo je vjerovatno da će se to promijeniti, ustvrdio je.

“Ne mislim da ćemo ponovno vidjeti visoke cijene iz 2022., ali također ne mislim da ćemo se vratiti na nivo prije krize.”

Osim višeg nivoa cijena na veleprodajnim tržištima, na kupce električne energije također bi utjecala odluka vlade da ukine plaćanje podrške za naknade za mrežu u kontekstu mjera štednje povezanih s budžetskom krizom 2024.

“Ovo je bila teška odluka za vladu. Nažalost, ne možete uštedjeti novac, a da ne izazovete nikakve posljedice”, rekao je Müller.

Operatori mreža ove će godine povećati mrežarine kako bi održali stabilnost u mreži i sigurnost opskrbe uslijed velike količine zelene energije i skupe dobave prirodnog plina, zato je država uskočila sa subvencijama. Kada bi se državne subvencije u vrijednosti od oko 5,5 milijardi eura ukinule, značilo bi da bi prosječno kućanstvo s četiri osobe godišnje moralo plaćati oko 120 eura više za mrežne naknade, dodao je Müller.

No, s postojećim subvencijama koje su donesene u novembru, udarac na kućne budžete je ipak manji.

U drugom intervjuu za Rheinische Post, izvršni direktor energetske kompanije E.ON ponovio je predviđanje lidera BNetzA o visokim cijenama energije tokom nove godine.

Lider kompanije Leonhard Birnbaum rekao je da dobavljači energije moraju prenijeti veće naknade za mrežu na korisnike u sljedećim mjesecima, dodajući da bi veći PDV za plin povećao cijene energije.

Iako je proizvodnja električne energije pomoću energije vjetra i sunca relativno jeftina, mjere predostrožnosti, tj. sigurnost opskrbe za vrijeme niske proizvodnje obnovljivaca značile su da su troškovi sveukupno povećani, rekao je Birnbaum.

Međutim, izvršni direktor E.ON-a ustvrdio je da to uopće ne znači da je povratak na nuklearnu energiju opcija za zemlju.

"Do sada je to postalo nemoguće s tehničke tačke gledišta. Priča o nuklearnoj energiji u Njemačkoj je završena.”, rekao je Birnbaum.