
Ministrica rudarstva i energetike Srbije u tehničkom mandatu Dubravka Đedović Handanović rekla je danas da je Srbija, uprkos svim izazovima sa kojima se suočila tokom energetske krize, uspjela da sačuva energetsku stabilnost i da nastavi razvoj energetskog sektora u skladu sa svojim strateškim ciljevima.
„Strateškim dokumentima, a prije svega novom Strategijom razvoja energetike, predvidjeli smo na koji način ćemo postići dekarbonizaciju energetskog sektora do 2050. godine, uz osiguravanje dovoljnih količina energije, očuvanje stabilnog snabdijevanja energentima i podizanje energetske sigurnosti“, kazala je ona na radionici Globalna perspektiva energetskog sektora u organizaciji Nacionalnog energetskog komiteta Srbije-WPC Energy, održanoj u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Ona je dodala da je cijena električne energije u Srbiji i dalje među najnižim u Evropi, a da je napredak u prethodnih nekoliko godina prepoznat i od strane Evropske komisije.
Đedović Handanović je naglasila da Srbija mora da sustiže kašnjenje u investicijama u energetskom sektoru u prethodnih 20 godina, zbog čega je odlučna da nastavi sa ulaganjem u sve strateški važne projekte.
„Trenutno radimo na ažuriranju dokumenta ‘Polazne osnove plana razvoja energetske infrastrukture’, koji je usvojila Vlada prije dvije godine, a kojim smo procijenili neophodne investicije u narednih 10 godina na oko 14 milijardi eura“, rekla je ministrica.
Kako je ukazala, intenzivno investiranje važno je ne samo da bi se nadoknadilo kašnjenje, već i da bi mogli da se prate globalni trendovi i povećava energetsku bezbjednost zemlje, a to znači, istakla je, „ubrzani razvoj obnovljivih izvora energije, snažniju prenosnu mrežu, pouzdaniji distributivni sistem, nove gasovode i naftovode, kao i potencijalnu novu rafineriju“.
„U ovom procesu, važno je da jačamo naše državne energetske kompanije kadrovski, organizaciono, korporativno, a svakako da će deo potrebnih investicija doći iz privatnog sektora“, navela je Đedović Handanović.
Istakla je i da je energetska bezbjednost jedna od najvažnijih tema na globalnom nivou zbog sukoba u Evropi i na Bliskom istoku i njihovog uticaja na dostupnost i cijene energenata, samim tim na razvoj svetske ekonomije.
„Za Srbiju je diverzifikacija izvora i pravaca snabdijevanja prirodnim gasom i naftom od velikog značaja, pre svega zbog nestabilnog geopolitičkog konteksta. Sa Mađarskom ove godine krećemo da gradimo novi naftovod koji će povezati naše dvije zemlje i kojim će se Srbija povezati na naftovod ‘Družba'“, podsjetila je ona.
Đedović Handanović je objasnila da će time Srbija za tri godine od danas obezbijediti alternativni, dodatni pravac snabdijevanja sirovom naftom.