Drljača: Zaštitom Une spriječiti izgradnju odlagališta neuklearnog otpada
Načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača smatra da je postupak proglašavanja prethodne zaštite područja rijeke Une, koji je pokrenulo Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, ispravan način za zaštitu ove rijeke i jedan od načina da se spriječi izgradnja odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori u Hrvatskoj.
Drljača kaže da se inicijativa Ministarstva realizuje u fazi kad postoji opasnost od narušavanja prirodne sredine toka rijeke Une.
"Ovo je način da se zakonskom regulativom zaštiti tok rijeke Une. Ukoliko se realizuje najava Hrvatske da se na području Trgovske gore skladišti nuklearni otpad, doći će do neposrednog uništavanja prirodnog staništa u ovoj rijeci", rekao je Drljača novinarima.
On kaže da se smatra da je rijeka Una najbolje očuvana kraška rijeka u crnomorskom slivu i da bi bilo kakve promjene donijele nepovratnu štetu.
Drljača kaže da bi u narednom periodu trebalo sistematski proučiti floru i faunu koja se vezuje uz tok rijeke Une.
"Nakon procedure javnog uvida u Prijedlog rješenja o prethodnoj zaštiti Parka prirode `Una`, koji je u toku, Vlada Republike Srpske donosi rješenje o prethodnoj zaštiti što podrazumijeva da ukoliko postoji realna opasnost kao što je u konkretnom slučaju odlagalište, da se krene u postupak zaštite", rekao je on.
Ove aktivnosti ispunjavanja uslova i procedura do proglašavanja parka prirode mogu trajati do dvije godine.
Drljača kaže da je ovo rješenje jedan od načina da se dođe do krajnjeg rezultata - da se donese odluka o promjeni lokacije odlagališta.
"Otežavajuće je što Hrvatska nema bilo kakve obaveze prema zakonskim rješenjima i odlukama iz Srpske i BiH. Šteta je za Republiku Srpsku i Bih što već nismo u nekom postupku za ulazak u EU jer bi odluke onda bile značajnim dijelom obavezujuće. Ovako je to pokušaj, put je dobar, ali je krajnji ishod neizvjesan", kazao je Drljača.
Prema njegovim riječima, prilikom izrade stručnog mišljenja Republičkog zavoda za zaštitu kulturno – istorijskog i prirodnog nasljeđa pokušalo se doći do naučnih radova koji su se bavili prirodnim specifičnostima rijeke Une, ali je ustanovljeno da nema kompletnih izvještaja i analiza na osnovu kojih se može dati kvalitetna informacija.
"I Hrvatska i EU ova područje smatraju bitnim za stanište nekih vrsta ptica. Oni priznaju specifičnosti, ali ne odustaju od lokacije", navodi Drljača.
On je mišljenja da bi BiH trebalo da napravi jaku diplomatsku ofanzivu u vezi sa ovim problemom i da ga potencira prilikom svakog razgovora i sastanka zvaničnih delegacija dvije zemlje.
"Ovako se stiče dojam da se ne zna u kom pravcu idu aktivnosti. Sve je obavijeno velom tajne. Ništa se ne govori ali se čini da se u Hrvatskoj aktivnosti nastavljaju po planu", kaže Drljača.
Prema njegovim riječima, predviđeno je da zaštićeno područje koje bi bilo park prirode obuhvata 95 kilometara toka rijeke Une u Srpskoj, od entitetske granice u opštinama Krupa na Uni, Novi Grad, Kostajnica, do ušća u Kozarskoj Dubici.
Drljača kaže da se radi o trećoj kategoriji zaštite, a prostor obuhvata vodotok i područje do prve komunikacije, puta ili željezničke pruge.
Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske je pokrenulo postupak proglašavanja prethodne zaštite područja rijeke Une, uzimajući u obzir činjenice da postoji opasnost da će, u slučaju izgradnje odlagališta radioaktivnog i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovska gora u Hrvatskoj, područje rijeke Une biti ozbiljno ugroženo.
Na zahtjev ovog ministarstva Republički zavod za zaštitu kulturno – istorijskog i prirodnog nasljeđa je izradio stručno mišljenje za prethodnu zaštitu rijeke Une.
U skladu sa Zakonom o zaštiti prirode tokom izrade akta o zaštiti prirodnih vrijednosti obezbjeđeno je učešće javnosti putem javnog uvida u Prijedlog rješenja o prethodnoj zaštiti Parka prirode "Una" i Stručno mišljenje za prethodnu zaštitu rijeke Une.
Energetika.ba / SRNA