
Bosna i Hercegovina (BiH) posjeduje značajan potencijal za postizanje energetske nezavisnosti zahvaljujući svojim prirodnim resursima i strateškom položaju.
Trenutno, BiH je samodostatna i neto izvoznik električne energije, pri čemu se većina proizvodnje oslanja na fosilna goriva i hidroenergiju.
Jedan od ključnih koraka ka energetskoj nezavisnosti je diversifikacija izvora energije. Povećanje udjela obnovljivih izvora, poput solarne i vjetroenergije, može smanjiti oslanjanje na fosilna goriva i doprinijeti održivosti energetskog sektora.
Prema nacrtu Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NECP) iz 2023. godine, BiH planira povećati udio obnovljivih izvora na 43,6% u finalnoj potrošnji energije do 2030. godine.
Gasifikacija je također važan aspekt energetske strategije. Vlada Federacije BiH ističe da je realizacija projekata gasifikacije ključna za održavanje energetske nezavisnosti, posebno u regijama poput Tuzlanskog i Posavskog kantona.
Pored toga, razvoj infrastrukture, poput Južne interkonekcije, omogućio bi uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) iz različitih izvora, čime bi se smanjila ovisnost o pojedinačnim dobavljačima i povećala sigurnost snabdijevanja.
Međutim, izazovi poput zastarjele infrastrukture, potrebe za značajnim investicijama i prilagođavanja zakonodavnog okvira zahtijevaju koordinirane napore svih nivoa vlasti, privatnog sektora i međunarodnih partnera.
Ulaganja u modernizaciju energetskog sektora i prelazak na obnovljive izvore energije ne samo da bi doprinijela energetskoj nezavisnosti, već bi i smanjila negativne utjecaje na okoliš.