Održan je još jedan sastanak Vladine radne skupine za rješavanje problema američkih sankcija NIS-u, uz konsultacije s predstavnicima Rusije i SAD-a. Resorni ministar ocijenio je da su sljedeća četiri sedmice ključna za pitanje NIS-a.
Nakon sastanka radne skupine NIS-a, ministrica Dubravka Đedović Handanović izjavila je da se nastavlja dijalog i s američkim i s ruskim partnerima, te da je najvažnije da NIS i rafinerija Pančevo rade nesmetano.
Ministar također ističe da su razgovori s budućom američkom administracijom Donalda Trumpa vrlo važni.
Moskva, međutim, ne očekuje da će SAD dolaskom Trumpa ublažiti stav o sankcijama ruskoj nafti, piše Ružica Vranjković za RTS.
"Nije tajna da američka administracija, uz određenu deklaraciju političke volje za dijalog, neće bitnije mijenjati svoje stajalište po tom pitanju." Ne treba se prepuštati nikakvim prevelikim očekivanjima. "Ne može biti temeljnih promjena", smatra glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Ni analitičari ne očekuju promjene u stavu, ali ne isključuju da bi provedba sankcija mogla značajno poremetiti ruske naftne tokove.
U početnoj fazi sankcije bi mogle zaustaviti ili usporiti do milion barela ruskog izvoza dnevno.
"Poznato je da je Trumpova administracija možda imala različite poglede i taktike po pitanju Rusije i Ukrajine, ali mislim da su te razlike ponekad prenaglašene. Trump i dalje želi vršiti pritisak na Rusiju.
"Možda na paket sankcija gleda kao na pomoć u stvaranju poticaja za pregovore kasnije ove godine", rekao je američki energetski analitičar Richard Bronze.
Bronze, međutim, napominje da su sankcije napisane na takav način da bi bilo kakvo uklanjanje ili poništenje većine njih zahtijevalo reviziju od strane Kongresa, prenosi SEEbiz.
Kada je riječ o ruskom plinu, analiza briselskog Politica pokazuje da, dok rat u Ukrajini ulazi u četvrtu godinu, članice Evropske unije kupuju ruski plin po neviđenoj stopi, čak i nakon obustave ukrajinskog tranzita.
Navode da su u prvih 15 dana ove godine zemlje EU iz Rusije uvezle više od 830.000 tona ukapljenog prirodnog plina, što je gotovo 80.000 tona više nego u istom razdoblju prošle godine.
Mađarska upozorava Bruxelles da sankcije Rusiji potiču rast cijena energenata, a nakon ovosedmičnog napada na infrastrukturu plinovoda Turski tok, traže njezinu zaštitu.
"Izgradili smo alternativnu rutu za opskrbu plinom iz Rusije, ali oni pokušavaju zatvoriti i tu rutu." “Važno nam je da ih svim mogućim sredstvima spriječimo da zadaju udarac mađarskoj privredi, jer bismo time spriječili ostvarenje privrednih ciljeva koje smo zacrtali za ovu godinu”, upozorava mađarski premijer Viktor Orbán.
Sofija je također potvrdila da je poduzela mjere za osiguranje zaštite plinovoda Balkanski tok, koji se povezuje s Turskim tokom i isporučuje plin Srbiji i Mađarskoj preko Bugarske.