Nova era saradnje? Turska planira projekte nafte i plina sa Sirijom
Turska je signalizirala da želi učestvovati u oživljavanju proizvodnje nafte i plina u Siriji, izvijestio je Bloomberg pozivajući se na izjavu turskog ministra energetike.
Obraćajući se medijima, Alparslan Bayraktar je rekao da Turska radi na pomoći Siriji u opskrbi električnom energijom, dodajući da je proširenje ove uloge na naftu i plin također moguće.
"Također proučavamo korištenje sirove nafte i prirodnog plina za obnovu Sirije", rekao je Bayraktar. “Planiramo našim kolegama reći kako možemo dati doprinos u tom smislu. Naš cilj je razviti te projekte.” Bayraktar je također rekao da postoje planovi za nove naftovode i plinovode između Sirije i Turske.
Zemlja je 31. na svijetu po dokazanim rezervama nafte - s 2,5 mlrd barela. Sirija grca s vlastitom proizvodnjom nafte i plina pod američkim sankcijama i usred stalnih borbi s pobunjeničkim skupinama. Njegovi najveći dobavljači sirove nafte bili su Iran i Irak. Međutim, nakon pobune koja je srušila Assadovu vladu ranije ovog mjeseca, isporuke sirove nafte iz Irana su prestale, a jedan se tanker čak okrenuo na putu prema sirijskoj obali nakon vijesti o promjeni vlasti u Siriji.
Iran je u Siriju izvozio oko 60.000 barela nafte dnevno. Vlastita proizvodnja nafte u zemlji iznosi oko 80.000 barela dnevno, sve iz istočne Sirije, koja je pod kontrolom Sirijskih demokratskih snaga povezanih s Kurdima.
Irak je također obustavio isporuke nafte Siriji od početka decembra. Sirija je uvozila oko 120.000 barela sirove nafte dnevno iz Iraka, a sada se suočava s problemom opskrbe kao rezultat odluke iračkih vlasti.
Situacija će se pogoršati prekidom unutarnjih isporuka sirove nafte iz istočne Sirije, pod kontrolom kurdskih Sirijskih demokratskih snaga, u ostatak Sirije, koji je pod kontrolom skupine Hay'at Tahrir al-Sham, koja se ranije smatrala terorističku skupinu međunarodne zajednice, koju je tijekom sirijskog građanskog rata podržavala Al Qaida.