Energetika.ba
Ozbiljne posljedice

Nuklearna energija u SAD bi mogla da padne kao žrtva republikanskog prijedloga

Autor: Energetika.ba
Nuklearna energija u SAD bi mogla da padne kao žrtva republikanskog prijedloga
Foto: Unsplash

Prijedlog budžeta republikanaca u Predstavničkom domu bi smanjio poreske olakšice iz Bidenovog Zakona o smanjenju inflacije a alternativni izvori energije, među kojima je u nuklearna energija, bi mogla da snose ozbiljne posljedice.

Prijedlog budžeta Predstavničkog doma bi uklonio Bidenov Zakon o smanjenju inflacije i time usporio uvođenje alternativnih oblika energije tvrdi Dan McCarthy u autorskom tekstu.

To bi ograničilo i široko usvajanje električnih vozila i proizvodnju čiste energije, troškovi energije i emisije ugljenika bi porasli a vodonik, kao alternativni oblik energije, bi, kako to kaže McCarthy, "zauvijek ostao šapat u vjetru". Ali bi takođe iz kolosijeka izbacio i nuklearnu energiju i naprednu geotermalnu energiju, tvrdi ovaj tekst.

Prijedlog predstavljen u ponedjeljak predstavlja "ukidanje" Zakona o smanjenju inflacije, rekao je Ted Li, bivši zvaničnik Bidenove administracije u Ministarstvu finansija, za Jeff St. John iz Canary Media. Zlokobni zahtjevi oko "stranih subjekata koji izazivaju zabrinutost" vjerovatno bi oštetili sve projekte alternativnih izvora energije za bilo koji projekat koji već nije u toku, uključujući nuklearne i geotermalne instalacije. Li je to opisao kao "smrt zbog birokratije".

To bi moglo biti nezgodno za napredne geotermalne projekte, kojih je inače malo, ali su ključni za razvoj industrije čije je obećanje čista energija, prenosi Ekapija. Poreski krediti predviđeni Zakonom o smanjenju inflacije pomažu da ovi projekti u ranoj fazi budu finansijski isplativi – a njihovo ukidanje moglo bi dovesti do toga da kompanije koje razvijaju ove projekte imaju problema u obezbjeđivanju finansiranja i konkurentnsti.

A prijedlog bi takođe ukinuo poreski kredit za nuklearnu energiju godine ranije nego što je predviđeno – 2031. godine, što znači da bi mogao biti ukinut i prije nego što bilo koja planirana nuklearna elektrana uopšte bude mogla da ga koristi. Poreski stručnjak je rekao za Latitude Media da bi nuklearna energija postala "ubjedljivo najnepovoljnija" ako bi prijedlog bio usvojen.

Drugi nedavni potezi republikanaca i Trumpove administracije mogli bi stvoriti dodatne prepreke za nuklearnu energiju, takođe tvrdi ovaj list. To uključuje tekuće napore da se raspusti Kancelarija za programe kreditiranja Ministarstva energetike, koja je podržala jedine američke nuklearne reaktore koji su pokrenuti u ovom vijeku, kao i nedavne napore da se oživi zatvorena nuklearna elektrana u Mičigenu.

McCarthy tako zaključuje da je "sve ovo teško uskladiti sa Trampovim širokim proklamacijama da će osloboditi američku "energetsku dominaciju". Još je teže uskladiti se sa konkretnim pozivom ministra energetike Chris Wrighta na "nuklearnu renesansu" i eksplicitnu podršku geotermalnoj energiji."

Dakle, u SAD dolazi do nešto ozbiljnijih promjena što se tiče nuklearne energije. Deragulacija koje se latio predsjednik Donald Trump prevasodno je deregulisala polje fosilnih goriva, te ih iime načinila i jeftinijim i dostupnijim. A neposredne posljedice će osjetiti kompanije i entiteti koji se bave alternativnim oblicima energije koje će sada trpeti ozbiljne finansijske posledice zbog veoma smanjene konkurentnosti. Kao što smo ranije rekli, to "sasvim sigurno neće ići u prilog nuklearnoj industriji u SAD jer će Tramp i u ovom mandatu sasvim sigurno deregulisati unutrašnje tržište energenata, smanjiti subvencije na alternativne izvore energije i ukinuti takse na fosilna goriva. Posljedično, to će uzrokovati pad cijena fosilnih goriva i energije dobijene iz fosilnih goriva, što će, opet, alternative – a nuklearna energija je ta alternativa – činiti manje konkurentnim i manje privlačnim za investicije"

Sa druge strane, Trumpova administracija takođe pokušava da riješi ovu kvadraturu kruga na najmanje pametan način: deregulacijom nuklearne industrije i pritiskom na regulativna tijela. To svakako nije pametan način, jer na koncu može značiti i smanjenje bezbjednosnih standarda u ovoj industriji te potkopati veoma teško izboreno povjerenje u ovu industriju.