Schneider Electric otvorio novu pametnu fabriku u Mađarskoj
Schneider Electric, lider u digitalnoj transformaciji upravljanja energijom i automatizaciji, otvorio je novu pametnu fabriku u Dunavecseu u Mađarskoj.
Fabrika se prostire na 28.000 m2 i zapošljavat će oko 500 zaposlenika.
Fabrika u Dunavecseu povećat će proizvodni kapacitet za rješenja po narudžbi (ETO ili engineering-to-order) izrađena prema specifikacijama kupaca na evropskim tržištima, pri čemu će 90% proizvoda iz fabrike biti izvezeno širom Evrope. Najnovije ulaganje u kapacitete firme pomoći će zadovoljiti povećanu potražnju za elektrifikacijskim i digitalizacijskim rješenjima širom Evrope.
Potražnja je potaknuta energetskom tranzicijom jer elektrodistribucijska poduzeća traže rješenja koja pružaju veću otpornost i fleksibilnost mreža. Segmenti podatkovnih centara, te pružatelja usluga u oblaku i digitalizaciji doživljavaju procvat zahvaljujući rastućim tehnologijama, zbog čega je izgradnja pametne fabrike nasušna potreba.
Dunavecse je 36. pametna fabrike Schneider Electrica i najveća ETO fabrika u Evropi, čime se ukupan broj ETO fabrika u Evropi povećao na 22. Ona će služiti kao centralna evropska fabrika za najnovije SF6-free srednjenaponska postrojenja Schneider Electrica, RM AirSeT. Ova inovacija značajno povećava održivost srednjenaponskih postrojenja, ključne tehnologije za dekarbonizirane energetske sisteme na koje se oslanja energetska tranzicija. Ova tehnologija je u skladu sa strogim novim F-plinskim propisima u Evropi, koji utječu na sve korisnike srednjenaponskih postrojenja, od mreža do infrastrukture.
"Evropa ubrzava kroz energetsku tranziciju i jača svoju energetsku neovisnost", rekao je Yann Reynaud, viši potpredsjednik za Operacije globalnog inženjeringa po narudžbi, prenosi SEEbiz. "Dunavecse je naša nova vodeća fabrika u Evropi za pametne srednjenaponske i niskonaponske SF6-free tehnologije koje podržavaju rastuću potražnju u regiji, donoseći još više inovacija, održivosti i digitalnih rješenja našim kupcima".
Fabrika sadrži nekoliko tehnologija održivosti koje su integrirane u cijeli pogon:
• EcoStruxure IOT rješenja (sistem za upravljanje zgradom i energijom) poboljšavaju energetsku učinkovitost s očekivanim uštedama energije do 25%
• Energetske potrebe zadovoljavaju solarni paneli na krovu, dopunjeni obnovljivim izvorima energije iz mreže
• Geotermalne toplinske pumpe koriste se za grijanje i hlađenje
• Punionice za do 30 električnih automobila i 25 električnih bicikala
• Kišnica se skuplja za toalete i navodnjavanje
• Zračne brave sprječavaju gubitak topline na stanicama za utovar kamiona i ulazima u fabriku.