Energetika.ba
Vodeći energetski skup

SEF: EPBiH o ključnim izazovima energetske tranzicije

Autor: Energetika.ba
SEF: EPBiH o ključnim izazovima energetske tranzicije
Foto: Ilustracija

U Sarajevu je održan treći po redu, Sarajevo Energy forum (SEF), kao vodeći skup o energetici u regionu, koji je okupio stručnjake, predstavnike institucija, kompanije, civilno društvo, startapove i najbolje studente sa ciljem razmjene znanja i promocije inovacija u oblasti obnovljivih izvora energije.

U okviru uvodnog panela pod nazivom Kako će razvoj obnovljivih izvora oblikovati tržište energije u budućnosti?, dr.sci. Sanel Buljubašić, generalni direktor Elektroprivrede BiH, govorio je o planovima za nove investicije i problemima sa kojim se kompanija susreće u sprovođenju energetske tranzicije u skladu sa obavezama BiH preuzetim pristupanjem Sofijskoj deklaraciji i Pariškom sporazumu

Tom prilikom, generalni direktor istakao je da je jedan od ključnih problema dugotrajna i komplikovana procedura za dobijanje dozvola koje su potrebne za izgradnju i puštanje u rad novih objekata iz obnovljivi izvora.

Pored toga, kako je naveo, tu su i neriješeni imovinsko pravni odnosi, preklapanje i neusklađenost različitih nivoa vlasti – opština, kantona, države i drugo.

Kao rješenje, navodi se da je potrebno ubrzati procese, uz uvođenje reda na tržištu, edukovanja investitora u oblasti obnovljivih izvora, kao i pratiti globalno tržište i brzo reagovati na promjene.

Dr. Zejneba Topalović, Sektor za tržišno snabdijevanje, govorila je o temi skladištenja energije u kontekstu zakonodavnog okvira, podrške elektroenergetskoj stabilnosti i šansi za rast prihoda, dok je dr. Elvisa Bećirović iz Sektora za pristup mreži, upravljanje i mjerenje, učestvovala u panelu Kuda ide razvoj distributivnih i prenosnih mreža u BiH i regiji i kako AI ipametna brojila mogu pomoći.

Kako se navodi na sajtu EPBiH, tokom dvodnevnog foruma učesnici su imali priliku da razgovaraju o energetskoj tranziciji i izgradnji uspješnih biznisa i organizacija, dostupnosti mreža, smart brojila, solara, vjetra, biomase i zelenog hidrogena u planovima privrede i institucija, finansiranju projekata iz obnovljivih izvora energije, ESG standardima, energetskoj efikasnosti, elektromobilnosti, CBAM-u i pravednoj tranziciji za energetsku i razvojnu transformaciju.