Energetika.ba
Slijede ključni projekti

Sjeverna Makedonija postaje novo energetsko čvorište Balkana

Autor: Energetika.ba
Sjeverna Makedonija postaje novo energetsko čvorište Balkana
Foto: Ilustracija

Sjeverna Makedonija gradi novu energetsku kartu Balkana, izjavila je ministrica za energetiku, rudarstvo i mineralne sirovine Sanja Božinovska.

Namjera je da se ova država pozicionira kao nova tranzitna tačka za prirodni plin na pravcu jug – sjever, odnosno od TAP plinovoda i LNG terminala u Aleksandropolisu u Grčkoj, prema Srbiji i Srednjoj Evropi, s kapacitetom do 3 milijarde kubnih metara godišnje, poručuju vlasti u Skoplju.

Zemlja ne ulaže samo u stabilnost i modernizaciju vlastite mreže, već postaje aktivni igrač u regionalnom povezivanju i energetskoj integraciji. S novim interkonektorima, strateškim transformatorskim stanicama i investicijama u pametnu energetsku infrastrukturu, država postavlja kurs prema energetskoj neovisnosti i ulozi regionalnog energetskog koridora, navode iz Ministarstva za energetiku, rudarstvo i mineralne sirovine.

Među ključnim projektima makedonske energetske transformacije je izgradnja plinskog interkonektora s Grčkom, dužine 68 kilometara, koji donosi dvostruku korist: sigurnost opskrbe i mogućnost tranzita prema trećim zemljama. Prenosit će se ne samo prirodni plin, već i vodik.

Slijedi energetsko povezivanje Sjeverne Makedonije i Srbije plinskim interkonektorom dugim 70 kilometara, kao i izgradnja elektroenergetske veze 400/110 kV između Ohrida (Sjeverna Makedonija) i Elbasana (Albanija), koja će zaokružiti elektroenergetsko povezivanje Sjeverne Makedonije sa svim susjednim državama i predstavlja strateški projekt za cijelu regiju.

Sigurna opskrba za centralno grijanje

Spomenuta je i izgradnja novih kogeneracijskih postrojenja – kapaciteta koji istovremeno proizvode električnu i toplinsku energiju, s visokom učinkovitošću i znatno nižim emisijama štetnih plinova. Planiraju se takva postrojenja u nekoliko urbanih središta kako bi se osigurala lokalna i sigurna opskrba, osobito za sustave centralnog grijanja.

Napokon, tu je i izgradnja solarne elektrane snage 200 MW, novog vjetroparka u Miravcima od 100 MW, te proširenje postojećeg vjetroparka Bogdanci.

Ministrica Božinovska izjavila je da je u samo godinu dana postavljen temelj države koja će od neto-uvoznika postati neto-izvoznik električne energije, jer gradi neovisan i moderan sustav koji ne ovisi o jednoj ruti, jednom dobavljaču ni jednom energetskom izvoru.

"Makedonija više nije samo krajnji potrošač, već postaje aktivni sudionik u prijenosu i stabilnosti energetike u jugoistočnoj Evropi", rekla je Božinovska.

Očekuje se da će kroz ove investicije Sjeverna Makedonija dobiti konkurentniji model proizvodnje, smanjiti gubitke u sistemu i omogućiti bolju kvalitetu života građanima, osobito u urbanim sredinama s velikom potrošnjom energije.