Energetika.ba
Analiza

Slovenija poboljšala energetsku efikasnost za 36%

Autor: Energetika.ba
Slovenija poboljšala energetsku efikasnost za 36%
Foto: Arhiv

Na osnovu analiza u okviru evropskog projekta ODYSSEE-MURE, istraživači iz Centra za energetsku efikasnost Instituta Jožef Stefan, otkrili su da se indeks energetske efikasnosti Slovenije poboljšao za 36 posto od 2000. do 2022. godine. Slovenija je tako na 14. mestu među 27 zemalja EU po ovom pokazatelju.

Posljednjih godina Slovenija je aktivno uključena u poboljšanje energetske efikasnosti, što je ključno za suočavanje sa izazovima zavisnosti od uvoza energije i ograničenih energetskih resursa, ublažavanje klimatskih promena, smanjenje emisije zagađivača u vazduhu, poboljšanje konkurentnosti privrede i upravljanje troškovima energije. Takvi napori se već pozitivno odražavaju na stvarne rezultate.

Na osnovu alata razvijenog u okviru projekta, Institut Jožef Stefan utvrdio je da je Slovenija zauzela 14. mjesto među 27 zemalja Evropske unije po unapređenju energetske efikasnosti. Istraživači su napravili poređenje na osnovu kompozitne procjene trenutnog stanja energetske efikasnosti, promena energetske efikasnosti u prošlosti i očekivanih budućih kretanja, pri čemu je detaljnija analiza pokazala da je Slovenija dobro rangirana u odnosu na trenutnu situaciju, ali lošije u smislu promena u prošlosti i budućem razvoju.

Prema rezultatima evropskog projekta ODYSSEE-MURE, domaćinstva su posljednjih godina najviše doprinela poboljšanju energetske efikasnosti, a slijede industrija i transport, koji je doprinio najmanjim udjelom.

Uprkos ohrabrujućim rezultatima, napori za povećanje energetske efikasnosti će morati da se dodatno intenziviraju

Analiza je također pokazala da bi, ako se mjere energetske efikasnosti ne primijene, konačna potrošnja energije u Sloveniji u 2022. godini bila veća za 1.756 ktoe ili za čak 37 posto u odnosu na stvarni iznos, prenosi Bonitet. Međutim, prema članu 8 Direktive o energetskoj efikasnosti, zemlja mora postići kumulativne uštede energije do 2030. godine, a godišnje ciljne stope za smanjenje krajnje potrošnje energije postepeno se povećavaju.

To znači povećanje napora i ambicioznije mjere za poboljšanje energetske efikasnosti u svim sektorima krajnje upotrebe energije.

U cilju postizanja ovih ciljeva, Slovenija obezbjeđuje uštedu energije za krajnje korisnike (obavezna šema štednje) i sprovodi alternativne mjere: programe Eko fonda, Borzen, mjere u okviru kohezijske politike i druge programe za promovisanje efikasnog korišćenja energije iz javnih izvora finansiranja. Institut Jože Stefan napominje da Slovenija trenutno ostvaruje neophodne uštede, dok će planirano povećanje, koje je prepoznato i u ažuriranom NECP-u, biti veliki izazov.