Energetika.ba
hrvatska

Šušnjar: Do 2028. više od 2.500 MW novih obnovljivih izvora energije

Autor: Energetika.ba
Šušnjar: Do 2028. više od 2.500 MW novih obnovljivih izvora energije
Foto: Arhiv

Uz prošireni krčki LNG terminal, energetska tranzicija Hrvatske treba voditi k razvoju obnovljivih izvora energije, pogotovo geotermalnih, rečeno je u srijedu na konferenciji Jutarnjeg lista Energetika 2025. - Vizija energetske budućnosti Hrvatske.

- Investicija u LNG terminal osigurava diversifikaciju izvora energije i čini Hrvatsku snažnim regionalnim čvorištem, rekao je ministar gospodarstva Ante Šušnjar.

No, dodao je kako se mora provesti energetska tranzicija te je za iduće tri godine u planu instalacija više od 2.500 megavata iz obnovljivih izvora energije, što uključuje energiju sunca, vjetra, a posebno geotermalne izvore.

Rekao je da Ministarstvo gospodarstva novim projektima vezanim uz obnovljive izvore želi omogućiti priključenje na mrežu uz fleksibilne ugovore, što zagovara i EU.

- Već sada je moguća gradnja 1.200 megavata projekata iz obnovljivih izvora koji imaju sve uvjete za gradnju, rekao je i dometnuo da realizacija stoji iz njemu nerazumljivih razloga.

Vezano uz geotermalnu energiju, rekao je da je uz tu vrstu energije već do sada aplicirano više od 80 miliona eura iz EU-ovih fondova, prenosi SEEbiz.

Smatra da geotermalna energija ima snažan potencijal zbog stabilnosti, pouzdanosti i ekoloških prednosti.

Spomenuo je i nuklearnu energiju za koju smatra da se ne smije isključiti iz energetskog scenarija Hrvatske.

Drži da energetska tranzicija zahtijeva modernizaciju infrastrukture, dodavši kako je kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti osigurano više od pola milijarde eura za revitalizaciju i realizaciju proširenja elektroenergetskog sistema.

- Već smo dosad postigli mnogo. Primjerice, kroz program REPowerEU, kojim smo značajno smanjili ovisnost o ruskim fosilnim gorivima, dok smo istodobno napredovali u provedbi zelene tranzicije. Prošle godine, udio obnovljivih izvora u našem elektroenergetskom miksu povećao se na gotovo 45 posto, istaknuo je Dan Jørgensen, povjerenik Evropske komisije za energetiku.

Član Uprave Janafa Vladislav Veselica kaže da Hrvatska ima dobru energetsku budućnost, pogotovo vezano uz električnu energiju i derivate.

Osvrnuvši se na probleme koje je Janafu donijelo uvođenje američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), Veselica je rekao da nema mjesta panici.

- Pri prvim najavama mogućih sankcija u koordinaciji s Vladom angažirali smo ozbiljan advokatski ured u Washingtonu koji je službeno predao zahtjev za dobivanje licence, koja bi značila da se ugovor koji je potpisan s NIS-om može konzumirati i plaćati po njemu. Poduzimamo sve radnje kako bismo tu licencu dobili do 27. februara ove godine, rekao je Veselica.

Janaf je prema njegovim riječima stabilna i finansijski dovoljno kapacitirana kompanija koja može izdržati sve okolnosti, čak i najcrnji scenarij.

Janaf putem svoje naftovodne mreže osigurava 90 posto potreba Republike Srbije za sirovom naftom.

Direktor Energetskog instituta Hrvoje Požar Dražen Jakšić smatra da Hrvatska napreduje u zelenoj energetskoj tranziciji, u pojedinim sektorima čak i jako dobro, iznad prosjeka EU-a.

S druge strane, postoje sektori u kojima je podbacila, prije svega prometnom gdje je i dalje vrlo mala elektrificiranost vozila. Stoga smatra kako se treba puno snažnije krenuti u elektrifikaciju prometnog sektora i širu upotrebu biogoriva.

Nužnim smatra i bolju energetsku izolaciju zgrada, odnosno poboljšanje energetske učinkovitosti radi smanjenja potrošnje.

Predsjednik Uprave Agencije za ugljikovodike Marijan Krpan istaknuo je da Hrvatska obiluje geotermalnim potencijalom, osobito u panonskoj regiji te da je po tome posebna u Evropi.