Ministar gospodarstva Ante Šušnjar razgovarao je u utorak u Zagrebu s federalnim ministrom energije, rudarstva i industrije Bosne i Hercegovine (BiH) Vedranom Lakićem o važnosti energetske saradnje dviju zemalja, posebice o projektu Južne plinske interkonekcije.
Ministarstvo je na svojim internetskim stranicama objavilo kako je današnji sastanak bio prilika za razgovor o ključnim temama bilateralne suradnje, osobito u području energetske sigurnosti, trgovinskih odnosa i zajedničkih ulaganja.
- Smatram kako je ovaj sastanak prilika za razgovor o otvorenim pitanjima, koji doprinosi osnaživanju naše bilateralne saradnje i održavanju dobrih odnosa dvije prijateljske zemlje, izjavio je Šušnjar.
Naglasio je važnost energetske saradnje između dviju zemalja, posebno istaknuvši strateški značaj projekta Južne plinske interkonekcije.
- Jonsko-jadranski plinovod (IAP) ključan je korak prema jačanju energetske sigurnosti i diversifikaciji opskrbe plinom u regiji, istaknuo je Šušnjar napominjući kako Hrvatska pruža snažnu podršku nastavku realizacije ovog projekta, prepoznajući njegovu ulogu u osiguravanju energetske stabilnosti BiH i doprinosu zajedničkim klimatskim ciljevima.
- Održani sastanak potvrda je nedvojbene opredijeljenosti Vlade Federacije BiH i Vlade Republike Hrvatske u kontekstu jačanja saradnje na području energetike, te dugogodišnje uspješne saradnje između operatora transportnih plinskih sistema na području Republike Hrvatske i Federacije Bosne i Hercegovine, kompanija BH-Gas i Plinacro, kazao je Lakić.
Šušnjar je izrazio želju za daljnjom saradnjom, a sastanak je ocijenio kao korak prema daljnjem jačanju saradnje, posebno u području energetike, trgovine i ulaganja, čime se otvara prostor za buduće zajedničke projekte i inicijative u interesu obje zemlje, prenosi SEEbiz.
Južna interkonekcija plinskih transportnih sistema Hrvatske i Bosne i Hercegovine na pravcu Zagvozd - Imotski Posušje Tomislavgrad - Zenica s odvojkom za Mostar ima stratešku važnost za sigurnost opskrbe susjedne zemlje, budući da ona trenutačno ovisi o samo jednom ulazu u plinski transportni sistem, i to iz Srbije, preko RS-a.
Projekt osigurava diverzifikaciju pravaca i izvora opskrbe, preko LNG terminala na otoku Krku, budućeg Jonsko-jadranskog plinovoda te ostalih dobavnih pravaca koji idu preko Hrvatske, te daljnju plinofikaciju BiH, a što će rezultirati i povećanjem tranzita prirodnoga plina kroz Hrvatsku.
Hrvatske dionice južne interkonekcije Hrvatska - Bosna i Hercegovina uključuju dionicu Dugopolje-Zagvozd ukupne dužine 52 kilometra i dionicu ZagvozdImotski-granica Hrvatske i Bosne i Hercegovine ukupne duljine 22 kilometra, dok s bosanskohercegovačke strane ukupna duljina trase iznosi 169 kilometra. Predviđeni kapacitet interkonekcije je do 1,5 mlrd prostornih metara godišnje.
Hrvatska strana u BiH inzistira na osnivanju nove firme sa sjedištem u Mostaru, koja bi izgradila i upravljala plinovodom Južna plinska interkonekcija, dok američki veleposlanik u BiH Michael Murphy inzistira da taj posao preuzme BH Gas, plinski operater sa sjedištem u Sarajevu.