Energetika.ba
skladištenje energije

U Kini puštena u rad najveća natrijumska baterija na svijetu

Autor: Energetika.ba
U Kini puštena u rad najveća natrijumska baterija na svijetu
Foto: Unsplash

U galopirajućem razvoju tehnologija za zelenu energetiku, Kina je okrenuta i novim rješenjima za skladištenje energije. U toj zemlji je upravo završeno najveće postrojenje sastavljeno od natrijum-jonskih baterija na svijetu, a u drugoj fazi bi trebalo da bude duplirano. Kritičari upotrebe litijuma se nadaju da će ovakvi sistemi istisnuti taj alkalni metal sa tržišta. Međutim, natrijum za sada samo nadopunjuje neke segmente u domenu baterija.

Kineska državna kompanija Datang Hubei Energy Development ili Datang Group instalirala je u Ćenđangu u pokrajini Hubej dosad najveće postrojenje na svijetu od natrijum-jonskih baterija. Služiće za skladištenje viškova električne energije iz obnovljivih izvora u elektroenergetskom sistemu.

Maksimalna operativna snaga novog sistema iznosi 50 megavata, a kapacitet mu je stotinu megavat-sati, što znači da punom parom može da radi do dva sata. U sledećoj fazi je u planu da bude udvostručen.

Ugrađeno je 42 kontejnera sa baterijama od po 185 amper-sati. Proizvela ih je kineska kompanija HiNa Battery Technology. Na vezi je sa 110-kilovoltnom mrežom preko nove transformatorske stanice.

Do sada je najveće natrijumsko postrojenje na planeti imao China Southern Power Grid, u Naningu. Kapacitet je u prvoj fazi dostigao deset megavat-sati. Oprema je od istog proizvođača.

Šta natrijumska hemija donosi u odnosu na litijum
Natrijum-jonske baterije su efikasnije od litijum-jonskih, pogotovo na niskim temperaturama. Ali su kabastije, pa samim tim manje pogodne za električna vozila, i kraće traju. Pritom su i dalje skuplje, jer je ta industrija u ranijoj fazi razvoja, ali jesu najpopularnije od svih alternativnih tehnologija.

Budući da se natrijum može dobiti i iz obične soli, izvesno je da će ova varijanta drastično pojeftiniti kada se proizvodnja omasovi. Za to vreme, litijum ostaje glavni oslonac sektora, budući da te baterije imaju visoku takozvanu energetsku gustinu. Zbog toga zauzimaju mnogo manje mjesta.

Kina je najbrža na globalnom planu u razvoju baterija, kao i u ostalim segmentima zelene energetike. Ali daleko od toga da polaže sve karte na natrijum, prenosi Ekapija.

Cijena litijuma jeste drastično pala, ali to ga samo čini privlačnijim u odabiru osnovnih sirovina za baterije. Tek kada su nestašice i kad cijene uzlete, investitori razmatraju druge mogućnosti. Natrijum je na putu da ga upotrebljavaju u kombinaciji sa litijumom, a samog u tek nekim segmentima tržišta.

Kina izgradila i prvo postrojenje sa LFP baterijama sa polučvrstim elektrolitom
S druge strane, litijum-ferofosfatne (LFP) baterije barem omogućavaju uštede na ime nikla, mangana, kobalta (NMC) i drugih ključno važnih metala. Neki se uzdaju i u proboj baterija sa čvrstim elektrolitom.

Tako je, također u Kini, nedavno u rad pušten prvi pogon od LFP baterija sa polučvrstim elektrolitom na svijetu. Međutim, ta kombinacija ima mnogo kraći vijek nego litijum-jonske baterije.

Sistem od 100 megavata i 200 megavat-sati, a bit će uvećan za još toliko, zove se Zhejiang Longquan. Baterije je dopremio proizvođač WeLion. Ta kompanija pravi baterije i za Nio ET7.

Međutim, energetska gustina u tom električnom automobilu je 320 vat-sati po kilogramu, u poređenju sa samo 165 vat-sati u pomenutom novom stacionarnom pogonu. Elektrolit je želatinast.