Washington zamrznuo dvije milijarde dolara namijenjene za tursku nuklearku
Ministarstvo pravde SAD zamrzlo je dvije milijarde dolara koje su stigle iz Rusije na račune u američkoj banci „JP Morgan2.
Prema informacijama lista, ovaj novac je trebalo da ide za izgradnju prve turske nuklearne elektrane „Akuju“. Kako je navedeno, „Gazprombanka“ je trebalo da obezbijedi zajam od 9 milijardi dolara za izgradnju nuklearne elektrane: u ljeto 2022. godine tri milijarde dolara prebačeno je na „račun nuklearne elektrane u (turskoj državnoj banci) ‘Zirat’“ preko američke „City banke i još oko dvije milijarde dolara su prebačene preko banke „JP Morgan“. Sljedeća uplata također je trebalo da bude u iznosu od dvije milijarde dolara, ali je zamrznuta odlukom američkog Ministarstva pravde. Prema tvrdnjama lista, dio ovog novca mogao je da ide ruskim kompanijama koje su imale račune u „Ziratu“.
Prošle godine američko Ministarstvo pravde razmatralo je mogućnost konfiskovanja ovog iznosa, ali je odlazeća administracija bivšeg američkog predsjednika Josefa Bidena odlučila da zamrzne novac „kako ne bi naljutila Tursku“, piše list.
Nuklearna elektrana „Akuju“ je prva nuklearna elektrana u Turskoj koju gradi ruska državna korporacija „Rosatom“. Projekat „Akuju“ obuhvata četiri energetska bloka sa reaktorima ruskog dizajna VVER III+ generacije, objavio je „Wall Street Journal“, pozivajući se na izvore. Kapacitet svakog iznosiće 1.200 megavata. Prema uslovima međudržavnog sporazuma, prvi blok nuklearne elektrane trebalo bi da bude pušten u rad u roku od sedam godina nakon dobijanja svih dozvola. S obzirom da je dozvola za izgradnju prvog bloka dobijena 2018. godine, rok za njegovo puštanje u rad pada 2025. godine.