
Ova električna energija se može koristiti za rad pumpi koje izvlače vodu iz izvora vode i distribuiraju je na poljoprivredne parcele.
Zamislite poljoprivredu oslobođenu od visokih troškova energije, gde svaka kap vode za navodnjavanje dolazi iz snage sunčevih zraka. Nema više zavisnosti od skupih računa za struju, nema ograničenja zbog nedostupne električne mreže – samo čista, besplatna energija koja pokreće pumpe i osigurava optimalne uslove za uzgoj.
O čemu govorimo? O solarnim panelima, koji će mijenjati pravila igre, jer ne samo da donose uštede i ekološke benefite, već čine poljoprivrednike otpornijima na tržišne izazove.
„Ova tehnologija omogućava poljoprivrednicima da koriste sunčevu energiju za pogon sistema za navodnjavanje, smanjujući troškove energije i oslanjajući se na čistu i održivu formu snabdevanja energijom. Solarni paneli pretvaraju sunčevu energiju u električnu energiju putem fotonaponskih ćelija„, pojašnjava Dragan Bejatović, savjetodavac u PSSRS.
Brojne prednosti
Ova električna energija se može koristiti za rad pumpi koje izvlače vodu iz izvora vode (poput bunara, reka ili iz dubljih slojeva zemljišta) i distribuiraju je na poljoprivredne parcele kroz sisteme za navodnjavanje, prenosi Agroklub.
Sistem tako omogućava kontinuirano snabdevanje vodom bez potrebe za direktnim priključivanjem na električnu mrežu, što je posebno korisno u ruralnim područjima gde je pristup električnoj energiji ograničen ili nedostupan.
Prednosti korištenja solarnih panela u navodnjavanju su brojne.
„Prvo, smanjuju troškove poljoprivrednicima jer ne zahtevaju plaćanje računa za električnu energiju. Umjesto toga, investicija u solarni sistem može dugoročno rezultirati značajnim uštedama, s obzirom na to da je sunčeva energija besplatna i obnovljiva“, ističe Bejatović, dodajući kako solarni paneli smanjuju emisiju štetnih gasova i negativan uticaj na životnu sredinu, što doprinosi održivosti poljoprivredne proizvodnje.
Veća fleksibilnost u planiranju
Budući da solarni paneli proizvode električnu energiju tokom dana, kada je sunčeva svetlost najjača, poljoprivrednici mogu optimalno da rasporede vreme navodnjavanja kako bi maksimalno iskoristili dostupnu energiju. Ovo može rezultirati efikasnijim korišćenjem vode i boljim prinosima usjeva.
„Važno je napomenuti da implementacija solarnih panela u navodnjavanje zahtijeva početnu investiciju u opremu i instalaciju. Međutim, dugoročne uštede i koristi koje pruža ova tehnologija često prevazilaze početne troškove, čineći je atraktivnim izborom za poljoprivrednike“, navodi savetodavac.
Kad je riječ o primjeni solarnih panela u poljoprivredi, napominje, važan faktor koji direktno utiče na tržišno pozicioniranje je i veća konkurentnost hrane koja je proizvedena pomoću čiste energije.
Iako su solarni paneli u poljoprivredi još u fazi istraživanja, dosadašnji rezultati sugerišu da bi uskoro mogla da bude primijenjena sve više u svim granama poljoprivrede i kako se tehnologija bude razvijala, agrosolari bi mogli da pomognu poljoprivrednicima širom svijeta da proizvode više hrane i energije.