Šibenski projekt proizvodnje solarnih modula zaustavile niske kineske cijene
Ulaganje vrijednosti oko 400 miliona eura do 2028. godine na području privredne zone Podi u Šibeniku ulazi u fazu revizije zbog, kako navodi ulagač Vallis Solaris, dampinških cijena kineskih solarnih modula za koje Evropska unija (EU) nije predvidjela zaštitne mehanizme.
Naime, Vallis Solaris je trebao kod Šibenika napraviti fabriku za proizvodnju solarnih ćelija koje bi zapošljavalo tristotinjak ljudi.
Zbog nekonkurentnosti evropskih u odnosu na kineske proizvođače solarnih panela ta je firma najprije odustala od potpisivanja ugovora s gradom Šibenikom za kupnju 64 hektara zemljišta u privrednoj zoni čega je cijena iznosila 3,2 miliona eura. Sada je, pak, u planu rekonstrukcija čitavoga projekta kako bi se vidjelo hoće li se uopće i na koji način nastaviti s projektom.
Direktor Vallis Solarisa, Željko Selak, je nakon sastanka s gradskim čelnicima, kako prenosi Hina, izjavio kako se novo stanje na globalnom tržištu dogodilo nevjerovatno brzo budući da se u samo godinu dana veliki dio jeftine kineske proizvodnje preselio u Evropu nakon što su za njihove solarne module tržište zatvorile Indija i SAD. Kineski su proizvodi bili i 50 do 60 posto ispod dotadašnje tržišne cijene i nije bilo zaštitnog mehanizma Evropske komisije koji bi za evropske firme omogućio održivu proizvodnju.
“Nakon toga nije više nije postojala niti jedna realna mogućnost održivog i odgovornog poslovanja i bilo bi neodgovorno prema Gradu Šibeniku i ostalim dionicima projekta da smo na isti način nastavili voditi projekt. Mi ga želimo nastaviti na dva načina. Prvi je onako kako smo započeli sa svojim volumenom proizvodnje pod uvjetima da u dogledno vrijeme dobijemo zakonodavne okvire Evropske unije koji će omogući da se projekt realizira. Drugi model se zasniva na tehnološkom iskoraku instituta iz Freiburga koji u Kini još ne postoji”, kazao je Selak.
O čemu je tu riječ pojasnio je predstavnik Fraunhofer instituta Sebastian Nold rekavši da se novom tehnologijom proizvodnje mogu raditi posebni bojani građevinski paneli koji proizvode više enegije, prenose Financije hr.
Za razvoj tog novog poslovnog plana, napominje Selak, trebat će pet do šest mjeseci te moguće da se u međuvremenu, u zoni Podi, pojaviti neki novi, brži investitor koji će iskoristiti nastalu prazninu.
Direktor privredne zone Podi Jakov Terzanović izjavio je da oni navijaju za implementaciju projekta firme Vallis Solaris, ali da to ne može podrazumijevati odbijanje eventualnih novih zainteresiranih investitora za ulazak u zonu.