Energetika.ba
više štete nego koristi

BiH: Obustavljen projekat vjetroelektrane Orlovača

Autor: Energetika.ba
BiH: Obustavljen projekat vjetroelektrane Orlovača
Foto: Unsplash

Mještani sela kod Livna, na čijoj teritoriji je planirana izgradnja vjetroelektrane Orlovača, izborili su se za obustavu ovog projekta. Nakon javne rasprave, Federalno ministarstvo okoliša i turizma je odbilo zahtjev preduzeća HB Wind za prethodnu procjenu utjecaja na životnu sredinu.

HB Wind je još u martu 2010. godine sklopio ugovor o koncesiji sa Ministarstvom privrede Kantona 10, poznatog i kao Hercegbosanska županija. Početkom 2020. godine, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) dala je saglasnost za izdavanje energetske dozvole za vjetroelektranu Orlovača, snage 42,9 megavata, na teritoriji grada Livna. Predviđeno je 13 vjetroturbina. Tada je saglasnost dobio i projekat Ivovik.

Firma HB Wind je u junu ove godine Federalnom ministarstvu okoliša i turizma uputila zahtjev za prethodnu procjenu uticaja projekta na životnu sredinu. Zahtjev je izradio ovlašteni konsultant Zagrebinspekt (ZGI) iz Mostara.

Nakon što je ministarstvo objavilo poziv za javni uvid u studiju procene uticaja vjetroelektrane Orlovača na životnu sredinu, preko 200 mještana sela uz koncesijsko polje firme HB Wind potpisalo je prigovore i obrazložilo direktni uticaj u deset tačaka. Jedna od glavnih stavki je blizina planiranih vetroturbina selima Drinova međa, Vidoši, Dobro, Dola, Megdan i Potkraj.

Izgradnja vjetroparka Orlovača bi imala stalne i nereverzibilne štetne posljedice na životnu sredinu

U Centru za građansku saradnju (CGS) kažu da su građani u posljednjem trenutku reagovali i izborili se za javnu raspravu o ovom projektu. Ta organizacija navodi da je Grad Livno od federalnog ministarstva dobio uputstvo da se uključi i obavjesti sela o održavanju javne rasprave, ali da ništa od toga nije preduzeo, prenosi Balkan Green Energy News.

„Žalosti činjenica da su unaprijed u katastru omeđili pozicije vjetroagregata ljudima uz kuće kao da je stvar već gotova i sutra počinje gradnja“, piše u saopštenju CGS.

Građani su se sami organizovali i izneli primjedbe. Takođe, izrađena je i geološka studija u kojoj su geolozi objasnili da se iznad izvora rijeke Sturbe, iz koje građani koriste vodu za piće, ne smije kopati ni minirati niti betonirati, kako štetni elementi ne bi dospjeli u vodu.

Ministarstvo je potvrdilo argumente mještana i zaključilo da bi izgradnja ovog vetroparka imala stalne i nereverzibilne štetne posljedice na životnu sredinu.

Za razliku od Orlovače, vjetroelektrana Ivovik između Livna i Tomislavgrada je izgrađena, iako je dokumentacija bila nepotpuna, a mještani su optužili lokalne vlasti da su im nezakonito oduzele zemljište, prenio je RSE. Postrojenje ima 84 megavata, a u vlasništvu je kineskih firmi Sinohydro Holding, kojeg kontroliše PowerChina, i China National Technical Import and Export Corp. (CNTIC).

Ivovik je nedavno dobio upotrebnu dozvolu, mjesecima nakon što je završen, i otpočeo je probni rad.