Japan razmatra ulaganje u plinovod na Aljasci radi izbjegavanje Trumpovih carina
Japan razmatra dati podršku za projekat plinovoda na Aljasci vrijedan 44 milijarde dolara kako bi izbjegao moguće američke carine koje kani nametnuti trgovinskim partnerima novi američki predsjednik Donald Trump.
Prema dužnosnicima upućenim u to pitanje, službeni Tokio očekuje da će Trump potegnuti tu temu kada se sastane iduće sedmice po prvi put s japanskim premijerom Shigeruom Ishibom u Washingtonu.
Trump je najavio da prve carine kreću od 1. februara i trebale bi se odnositi na Meksiko i Kanadu. No, dva dana prije uvođenja carina od 25 posto za te dvije zemlje Trump je rekao da još uvijek razmišlja je li uključiti u to i uvoz nafte.
Istaknuo je da će to djelimično ovisiti o cijenama te o načinu na koji se dvije zemlje ponašaju prema SAD-u.
Iako je Japan zbog cijena plina u odnosu na druge izvore iskazivao dvojbe oko izvodljivosti predloženog plinovoda na Aljasci dugog oko 1.200 kilometara, koji treba spojiti polja sa sjeveru s lukama na jugu gdje bi plin bio ukapljen i tako prevožen azijskim kupcima, spreman je ponuditi se da razmotri taj projekt, kažu tamošnji dužnosnici.
Štoviše, Japan bi mogao ponuditi još neke koncesije kao što je kupnja većih količina američkog plina te povećano ulaganje u obranu, kao i ulaganje u proizvodnju u SAD-u, prenose Financije hr. Američki trgovinski manjak s Japanom je 56 milijardi dolara.
Jedna od najava Trumpa kada je preuzeo dužnost je da želi povećati iskorištavanje prirodnog potencijala Aljaske.
Istina je da Japan već ima pristup dovoljnim količinama ukapljenog prirodnog plina (LNG) i tamošnje su firme u prošloj godini protrgovale 38 miliona tona LNG-a što je dvostruko više od domaće potrošnje tog energenta.
S druge strane plinovod na Aljasci može otvoriti Japanu dodatni izbor i smanjiti ovisnost o rizičnijim izvorima kao što su Rusija ili Bliski istok, navodi Reuters.
Ono što bi Japan svakako tražio u eventualnom dogovoru je da može dalje prodavati LNG koji bi bio kupljen i transportiran s Aljaske.
Trump dosad nije zapravo otkrio puno kako bi se trgovinski mogao odnositi prema Japanu, odnosno puno manje je u kontekstu carina navodio tu zemlju naspram Meksika, Kanade, Kine ili Europske unije.
Bivši japanski premijer Shinzo Abe, koji je ubijen u atentatu 2022. godine, imao je dosta bliske veze s Trumpom tokom njegovog prvog mandata.
Načelno, japanske državne banke, kao i Japanska banka za međunarodnu saradnju, mogle bi dati finansijsku podršku trgovinskim firmama Mitsubishi Corp. i Mitsui &Co. oko projekta na Aljasci. Na te dvije firme se Japan oslanja u osiguravanju energetskih izvora iz inozemstva.