
Cijene nafte porasle su u petak nakon što je Evropska unija dogovorila novi paket sankcija protiv Rusije, a dodatnu podršku tržištu pružile su bojazni od poremećaja u opskrbi uslijed napada dronovima na naftna polja u sjevernom Iraku te i dalje prisutni čvrsti temeljni tržišni uvjeti.
Terminski ugovori za Brent sirovu naftu porasli su za 62 centa, na 70,14 američkih dolara (64,70 eura) po barelu, dok su terminski ugovori za američku WTI naftu skuplji za 64 centa. Njima se jutros trguje po cijeni od 68,18 dolara (62,90 eura) po barelu.
EU je usuglasila 18. paket sankcija protiv Rusije zbog njezina rata u Ukrajini, s mjerama usmjerenima na dodatno slabljenje ruskog naftnog i energetskog sektora. Prema navodima diplomata za Reuters, novi paket uključuje snižavanje gornje granice cijene ruske sirove nafte koju je odredila skupina G7 na 47,6 dolara (oko 43,9 eura) po barelu.
Četverodnevni napadi dronovima na naftna postrojenja u iračkom Kurdistanu, koji su prepolovili proizvodnju u toj regiji, također su utjecali na rast cijena.
Dodatnu potporu tržištu pruža i sezonski porast potražnje za putovanjima. U prve dvije srpanjske tjedne globalna potražnja za naftom u prosjeku je iznosila 105,2 miliona barela dnevno, što je 600.000 barela više u odnosu na isto razdoblje lani te u skladu s prognozama, navodi JPMorgan u svojoj bilješci, prenose Financije hr.
„Cijene sirove nafte bile su uglavnom stabilne ovoga tjedna, bez značajnih oscilacija, budući da je utjecaj povećanja ponude iz OPEC+ bio neutraliziran snažnom sezonskom potražnjom u SAD-u“, izjavila je analitičarka LSEG-a Anh Pham.
Prema službenim podacima objavljenima u srijedu, zalihe sirove nafte u SAD-u prošle su sedmice pale za 3,9 milijuna barela, znatno više od očekivanih 552.000 barela, koliko su prognozirali analitičari u anketi Reutersa.
Potražnja u Aziji također je pojačana jer su rafinerije ponovno pokrenule proizvodnju nakon zastoja zbog redovnog održavanja, i to usred vrhunca sezonske potrošnje.
Prema ocjeni analitičara ING-a, temeljni tržišni pokazatelji u kratkom roku ostat će povoljni, a tržište bi trebalo ostati relativno tijesno tokom trećeg tromjesečja, prije nego što se ponuda poboljša u posljednjem kvartalu godine.
Ipak, tržištem i dalje dominira neizvjesnost u pogledu američke carinske politike, za koju se ne očekuje konačna odluka prije 1. augusta. Planovi velikih proizvođača nafte da ukinu rezove proizvodnje također će povećati opskrbu kada sezonska ljetna potražnja na sjevernoj hemisferi oslabi. Gledano na tjednoj razini, Brent i WTI zabilježili su pad od 0,30 odnosno 0,42 posto.
Prema riječima dvojice energetskih dužnosnika, proizvodnja nafte u poluautonomnoj regiji Kurdistan pala je s oko 280.000 na dnevno između 140.000 i 150.000 barela.
Dužnosnici su kao najvjerojatnije počinitelje napada na naftna postrojenja ovog tjedna naveli milicije koje podupire Iran, iako nijedna skupina zasad nije preuzela odgovornost.
Unatoč napadima, savezna vlada Iraka objavila je u četvrtak kako će irački Kurdistan ponovno pokrenuti izvoz nafte putem naftovoda prema Turskoj, nakon dvogodišnje obustave.