Energetika.ba
svjetska tržišta

Nafta bilježi sedmični gubitak jer je kineska potražnja i dalje smanjena

Autor: Energetika.ba
Nafta bilježi sedmični gubitak jer je kineska potražnja i dalje smanjena
Foto: Unsplash

Cijene nafte na svjetskim tržištima su smanjene u petak zbog znakova da potražnja u Kini, najvećem svjetskom uvozniku sirove nafte, i dalje zaostaje uslijed njezinog neujednačenog ekonomskog oporavka.

Terminski ugovori nafte Brent jeftiniji su za 65 centi, pa barel košta 71,91 američkih dolara. Ugovori za američku West Texas Intermediate (WTI) naftu jeftiniji su za 62 centa, te iznose 68,08 dolara.

„Iako su se cijene nafte donekle stabilizirale oko razine podrške od 71,00 dolara ovaj tjedan, nedostatak konkretnih pozitivnih katalizatora sugerira da je oporavak cijena zasad slab“ rekao je u e-mailu za Reuters, Yeap Jun Rong, tržišni strateg iz IG-a.

Izgledi za veće zalihe iz SAD-a i OPEC+ skupine, s dvojbama u vezi s kineskim ekonomskim oporavkom, i dalje izazivaju zabrinutost, dok su šanse za smanjenje kamatnih stopa u prosincu sada „bliže bacanju novčića“ zbog manje popustljive politike Federalnih rezervi, dodao je Yeap.

Kineske rafinerije nafte u oktobru su obradile 4,6 posto manje sirove nafte nego godinu dana ranije, bilježeći pad sedmi mjesec zaredom, uslijed zatvaranja nekih postrojenja i smanjenih stopa obrade u manjim neovisnim rafinerijama, pokazuju podaci Nacionalnog zavoda za statistiku objavljeni u petak.

Pad u stopama prerade dogodio se dok je rast industrijske proizvodnje u Kini usporio prošlog mjeseca, a problemi s potražnjom u sektoru nekretnina pokazali malo znakova poboljšanja, iako je potrošnja porasla, pokazuju vladini podaci, a prenose Financije hr.

Cijene nafte su ove sedmice također pale jer su glavni prognozeri nagovijestili da su osnovni tržišni uvjeti i dalje nepovoljni.

Međunarodna agencija za energiju (IEA) predviđa da će globalna ponuda nafte nadmašiti potražnju 2025. godine, čak i ako rezovi OPEC+ ostanu na snazi, jer rast proizvodnje u SAD-u i drugim zemljama nadmašuje slabu potražnju.

Agencija je povećala prognozu rasta potražnje za 2024. godinu za 60.000 barela dnevno, na 920.000 barela dnevno, dok je prognoza rasta potražnje za 2025. godinu ostala gotovo nepromijenjena na 990.000 barela dnevno.

OPEC je ove sedmice smanjio svoju prognozu rasta globalne potražnje za naftom za ovu i 2025. godinu, ističući slabost u Kini, Indiji i drugim regijama, označivši četvrtu uzastopnu reviziju prognoze za 2024. godinu prema dolje.

Zalihe sirove nafte u SAD-u prošle sedmice porasle su za 2,1 milion barela, objavila je Uprava za energetske informacije (EIA), znatno više od očekivanja analitičara o povećanju od 750.000 barela.

Zalihe benzina pale su za 4,4 miliona barela prošle sedmice, što je najniža razina od novembra 2022. godine, objavila je EIA, u usporedbi s očekivanjima analitičara u anketi Reutersa o povećanju od 600.000 barela. Zalihe destilata, koje uključuju dizel i lož-ulje, također su neočekivano pale za 1,4 miliona barela, pokazuju podaci.