Energetika.ba
Srbija

Analitičari: Sankcije protiv NIS-a vjerovatno neće ni stupiti na snagu

Autor: Energetika.ba
Analitičari: Sankcije protiv NIS-a vjerovatno neće ni stupiti na snagu
Foto: Arhiv

Sankcije Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Naftnoj industriji Srbije (NIS) vjerovatno neće biti uvedene jer nisu ekonomski logične, kaznila bi se Srbija, a ne Rusija, što im je bio cilj, kažu energetski stručnjaci.

"Gazprom, koji je suvlasnik NIS-a, i njegova firma kćer Gazprom njeft nisu najveća energetska kompanija u Rusiji." Gazprom je tek treći po proizvodnji nafte, Lukoil je također veći. "Imajući sve to u vidu, odluka o sankcijama nema nikakve veze s logikom i od kada su najavljene vjerovao sam da neće biti provedene", rekao je Miloš Zdravković agenciji Beta.

NIS je uputio službeni zahtjev Uredu za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva finansija SAD-a za odgodom sankcija, za minimalno 90 dana.

Zahtjev su podržale vlade Srbije i Mađarske, a odnosi se na dobivanje općih ili posebnih dozvola koje bi NIS-u omogućile nastavak poslovanja dok se traži prihvatljivo rješenje vlasničke strukture i upravljanja, s ciljem da firma, koja je regionalno i strateški važna za energetsku stabilnost, nastavi s radom.

Zdravković je naveo da su Rosnjeft i Surgutneftgas veće energetske kompanije od Gazproma, a osim toga Srbija 82 posto nafte dobiva preko hrvatskog naftovoda Janaf s kojim ima ugovor o transportu nafte do 2026. godine.

Rusija, prema njegovim riječima, dnevno izvozi dva miliona barela nafte u Kinu i 2,1 milion barela u Indiju.

Dodao je da ne zna kakav je "uplitanje prethodne američke administracije (Josepha Bidena) i srbijanskih vlasti".

Prema njegovim riječima, svaka politička opcija je moguća, ali ne dolazi u obzir nasilno preuzimanje imovine NIS-a od Gazproma i atomske sile poput Rusije.

"Stvari u politici se ubrzavaju, najavljuje se nova podjela svijeta, kraj rata u Ukrajini pod ruskim uvjetima." Jedina šansa je da se sankcije odgode ili ukinu, jer one su iz moje perspektive, kao inženjera, nelogične, ali politički moguće. "Problem se mora riješiti, mora, a odgađanje ili otkazivanje je jedini mogući način. Hoće li uspjeti, ne znam, nadam se", rekao je Zdravković, inače inženjer elektrotehnike.

Dodao je da je NIS strateška kompanija za Srbiju i da vjeruje da će ostati u srpskim rukama "jer je to logika poslovanja, energetike, ekonomije, sigurnosti i interesa građana Srbije".

“Šanse su veće jer je zahtjev upućen mađarskoj vladi jer je Orban (Victor) tijekom predizborne kampanje uspostavio dobre odnose s Republikanskom strankom Donalda Trumpa”, rekao je Zdravković.

Predsjednik Skupštine Udruženja za plin Vojislav Vuletić izjavio je kako vjeruje da će zahtjev Srbije i Mađarske za odgodom sankcija uroditi plodom jer, iako su sankcije uvedene da bi se kaznila Rusija, one su zapravo bile kazna i za Srbiju, prenosi SEEbiz.

"Budući da mi u posljednje vrijeme popravljamo odnose s Amerikom, mislim da im nije u interesu da se oni pogoršavaju", rekao je Vuletić.

Precizirao je da je Amerika velika sila i da nije jednostavno tražiti da se sankcije odmah ukinu, nego ih prvo odgoditi, pa možda još jednom odgoditi, "a onda bi Amerikanci vjerojatno odustali od njih".

– To je moje mišljenje, nemam potvrdu da će tako biti. “Rusima te sankcije ne bi značile ništa, možda NIS radi jedan promil svog poslovanja, ali nama je značajan, tako da mislim da Amerikancima nije cilj pogoršati odnose sa Srbijom”, rekao je Vuletić.