Energetika.ba
Preuzimanje odgovornosti

BRICS šalje poruku bogatima: Vrijeme je da platite klimatsku tranziciju

Autor: Energetika.ba
BRICS šalje poruku bogatima: Vrijeme je da platite klimatsku tranziciju
Foto: X.com

Zemlje članice BRICS-a uputile su snažnu poruku razvijenom svijetu: bogate države moraju preuzeti konkretnu finansijsku odgovornost za globalnu klimatsku tranziciju.

Zaključci su to iz završne deklaracije samita koji je održan u Rio de Janeiru, a na kojem je BRICS – sada proširen na 10 članica – potpisao povijesni dokument o inkluzivnijem i održivijem globalnom upravljanju.

Deklaracija potvrđuje da će fosilna goriva i dalje imati ulogu u nacionalnim energetskim miksovima zemalja u razvoju, ali i da je potrebna pravedna tranzicija, utemeljena na međunarodnoj podršci. BRICS lideri pozvali su razvijene zemlje da ispune ranija obećanja o financiranju klimatske borbe – uključujući i globalni cilj mobilizacije 100 milijardi dolara godišnje koji još uvijek nije ispunjen.

„Živimo u vremenu brojnih kontradikcija, ali smo spremni suočiti se s njima“, izjavila je brazilska ministrica okoliša Marina Silva. Predsjednik Brazila Luiz Inácio Lula da Silva naglasio je da Globalni jug mora preuzeti vodeću ulogu u oblikovanju klimatske agende, posebno uoči COP30 konferencije koju će krajem godine ugostiti Brazil.

Jedna od inicijativa kojoj je BRICS dao podršku je Tropical Forests Forever Facility (TFFF), fond koji bi trebao osigurati dugoročno financiranje za očuvanje tropskih šuma. Inicijativu je predložio Brazil, a Kina i Ujedinjeni Arapski Emirati već su najavili spremnost za ulaganja. Iako fond nije izričito naveden u zajedničkoj deklaraciji, njegov značaj dodatno je istaknut tokom bilateralnih sastanaka.

U okviru klimatskog dijela zaključaka, lideri BRICS-a usvojili su i zasebni dokument pod nazivom "BRICS Leaders’ Framework Declaration on Climate Finance", kojim potvrđuju podršku Pariškom sporazumu i potrebu za većom finansijskom dostupnošću za zemlje u razvoju. Deklaracija također podržava uspjeh predstojećeg COP30 i podcrtava da finansijski tokovi moraju biti „predvidivi, adekvatni i dostupni“.

Zemlje BRICS-a istodobno su oštro kritizirale određene mjere koje poduzima Evropska unija – uključujući mehanizam granične prilagodbe emisija (CBAM) i nova pravila o proizvodima povezanima s krčenjem šuma. U deklaraciji su takve mjere nazvane diskriminatornima i protekcionističkima, uz poruku da „moraju biti u skladu s WTO pravilima i načelima pravednosti“.

Summit u Riju potvrdio je i širu ambiciju BRICS-a: postati vidljiviji akter u globalnim institucijama. Lideri su ponovno zatražili reformu Ujedinjenih naroda, uključujući Vijeće sigurnosti, te veću zastupljenost zemalja u razvoju u Međunarodnom monetarnom fondu i Svjetskoj banci.