Energetika.ba
Ali će i koštati

Duži radni vijek za francuske nuklearne reaktore

Autor: Energetika.ba
Duži radni vijek za francuske nuklearne reaktore
Foto: Arhiv

Agencija za nuklearnu bezbjednost i zaštitu od zračenja (ASNR) je utvrdila da francuske nuklearne elektrane opremljene P4 i P’4 snage 1300 megavata mogu da nastave sa radom i nakon četvrtog periodičnog pregleda, sprovedenog nakon 40 godina rada.

To znači da je otvoren put za produženje licence za ukupno dvadeset reaktora ovog dizajna.

Ovom odlukom je zatvorena generička faza pregleda, koja se odnosi na studije i modifikacije postrojenja zajedničkih za sam dizajn ovog tipa reaktora, ali to ne znači i da su svi oni dobili dozvole za produženje rada, jer će sada svaki od ovih dvadeset reaktorskih jedinica proći i poseban proces za dobijanje dozvole i, između ostalog, svaka ova odluka će biti i predmet javne rasprave te otvorena za komentare javnosti. Dakle, ova odluka je bila da reaktori ovog dizajna mogu da zatraže dobijanje dozvola za produženje.

Prema informacijama koje smo dobili od Reutersa – očekuje se da će produženje životnog vijeka ovih reaktora koštati oko 6 milijardi eura, piše World Nuclear News.

Inače, 2021. godine, isto regulatorno tijelo je omogućilo produženje rada za nešto manje reaktore koji se nalaze u upotrebi u Francuskoj CP0, CP1 i CP2 snage 900 megavata na duže od 40 godina a u avgustu 2023. godine, Trikastin 1 je postala je prvi francuski reaktor sa licencom za rad duže od 40 godina.

Inače, u francuskoj su operativni reaktori snage 900 megavata (CP0, CP1 i CP2) koji su u rad puštani izmešu 1977 i 1988 godine kojih ima 32; 1300 megavara (P4 i P’4) koji su puštani u rad između 1985 i 1993 i kojih ima dvadeset reaktorskih jedinica; četiri reaktora N4 dizajna snage 1500 megavata (1984-1991); te na kraju jedan EPR reaktor u Flamanvilu koji je u rad pušten prošle godine snage 1650 megavata. Svi ovi reaktori su termalni reaktori sa vodom pod pritiskom u kojima je voda i moderator i rashladna tečnost.

U Francuskoj, ovlašćenje za izgradnju nuklearnog postrojenja izdaje vlada, nakon konsultacija sa Agencijom za nuklearnu bezbjednost i zaštitu od zračenja (ASNR). Ovo ovlaštenje se izdaje bez vremenskog ograničenja, a temeljan pregled postrojenja, nazvan "periodični pregled", vrši se svakih deset godina kako bi se procijenili uslovi za kontinuirani rad postrojenja u narednih deset godina.