Energetska tranzicija Sveučilišta u Mostaru: Održivi put prema neovisnosti
![Energetska tranzicija Sveučilišta u Mostaru: Održivi put prema neovisnosti](https://energetika.ba/wp-content/uploads/2024/08/solarna-energija-ilustracija-1724396470-821x550.jpg?v1739268087)
Sveučilište u Mostaru pokrenulo je ambiciozan projekt energetske tranzicije s ciljem povećanja energetske učinkovitosti i prelaska na obnovljive izvore energije.
Ova inicijativa jedna je od prvih takve vrste u regiji te ima za cilj smanjenje troškova električne energije, povećanje energetske neovisnosti i doprinos zaštiti okoliša, priopćeno je sa SUM-a. Kako se navodi, svijet se sve više okreće obnovljivim izvorima energije, a u skladu s tim i Sveučilište u Mostaru poduzima konkretne korake prema održivosti.
"Troškovi električne energije na Sveučilištu u 2023. godini iznosili su oko 350.000 KM, dok su u 2024. godini već dostigli 400.000 KM, što jasno ukazuje na potrebu za smanjenjem financijskih izdataka i povećanjem energetske učinkovitosti. Kao odgovor na ovaj izazov, odlučeno je iskoristiti velike slobodne površine krovova u kampusu kako bi se proizvodila električna energija", navodi se u priopćenju.
Ključni dio ovog projekta uključuje postavljanje solarnih panela na krovne etaže objekata u kampusu, što će omogućiti proizvodnju i prodaju električne energije, prenosi Fena. Da bi se osigurala pravna i financijska osnova za provedbu projekta, na temelju odluke Upravnog vijeća Sveučilišta u Mostaru, 18. srpnja 2023. godine osnovano je poduzeće SUMMC d.o.o., koje je u stopostotnom vlasništvu Sveučilišta.
Ovo poduzeće je komercijalnog karaktera i registrirano primarno za proizvodnju i prodaju električne energije, s mogućnošću obavljanja i drugih poslovnih aktivnosti. Sav ostvareni prihod pripada vlasniku, odnosno Sveučilištu, istaknuto je u priopćenju.
Provedba projekta zahtijevala je brojne administrativne i tehničke korake. SUMMC d.o.o. vlastitim je prihodima osigurao sve potrebne elektroenergetske suglasnosti, urbanističke i građevinske dozvole, koncesijske dozvole i ugovore te proveo sve pravne i projektne aktivnosti.
"Svjesni složenosti energetske tranzicije, nositelji projekta naglašavaju kako je ovo dugoročan proces, ali i primjer drugima u regiji da je moguće uspostaviti održivi model poslovanja u akademskoj zajednici", dodaje se.
Utjecaj na studente i akademsku zajednicu
Osim financijskih ušteda i ekoloških benefita, projekt će imati značajan utjecaj na studente i akademsku zajednicu. Planira se pokretanje edukacijskih programa i radionica o održivoj energiji i energetskoj učinkovitosti, kako bi studenti i akademsko osoblje stekli nova znanja i vještine primjenjive u budućnosti.
Ovaj projekt dio je šire strategije digitalizacije, inovacija i održivog razvoja Sveučilišta. Kroz njega se potvrđuje uloga institucije kao predvodnika u visokom obrazovanju i društveno odgovornom poslovanju. Dugoročno gledano, cilj je postići energetski neovisno i ekološki prihvatljivo akademsko okruženje te služiti kao model ostalim institucijama u regiji.
"Sveučilište u Mostaru ovim projektom pokazuje da je moguće ostvariti velike promjene i unaprjeđenje akademskog prostora, čak i uz financijska ograničenja, kada postoji jasna vizija i strateški pristup. Predanošću provođenju održivih rješenja, nastavlja se modernizacija i razvoj institucije, a ovaj projekt predstavlja samo jedan od koraka prema energetskoj neovisnosti i zelenijoj budućnosti", zaključeno je u priopćenju Sveučilišta u Mostaru.