Delegacija evropskih ministara posjetila najveće postrojenje za zeleni vodik
Evropski ministri energetike posjetili su postrojenje za proizvodnju zelenog vodika u Dunavskoj rafineriji MOL Grupe u Százhalombatti. Delegacije su stigle u Budimpeštu na ministarski sastanak grupe za energetsku povezanost Centralne i Jugoistočne Evrope (CESEC) i razgovarale o potencijalu korištenja zelenog vodika.
Postrojenje je najveće postrojenje za proizvodnju zelenog vodika u Centralnoj i Istočnoj Evropi i nedavno je započelo proizvodnju.
Sastanak Visoke grupe CESEC-a održat će se u Budimpešti 28. i 29. oktobra. Događaj je organizirala Evropska komisija, u saradnji sa mađarskim predsjedništvom Vijeća Evropske unije. Tokom sastanka, učesnici usvajaju zaključke i akcijske planove koji se odnose na električnu energiju, obnovljive izvore energije i gas. Prije službenog programa, delegacije su posjetile pogon za proizvodnju zelenog vodika MOL Grupe kako bi iz prve ruke iskusile najveće takvo postrojenje u Centralnoj i Istočnoj Evropi.
"Sretni smo što možemo podijeliti naše iskustvo i znanje stečeno do sada u proizvodnji zelenog vodika sa drugim zemljama CESEC-a. Vjerujemo da zeleni vodik može igrati važnu ulogu u tome da industrijske aktivnosti i sektor mobilnosti budu zeleniji. Tvornica MOL Grupe u Százhalombatti, zajedno sa našim sličnim objektima planiranim u regiji, jedan je od prvih koraka. Posvećeni smo jačanju zelene energetske tranzicije kroz naša ulaganja. Međutim, kako bi se postigli ambiciozni klimatski ciljevi Evropske unije i održala konkurentnost Evrope, postoji potreba za poticajima za industrijske igrače, kao i regulatorno okruženje koje uzima u obzir ekonomske izazove i regionalne karakteristike. Nadam se da će evropski donosioci odluka biti partner industriji u ovome", rekao je György Bacsa, izvršni direktor MOL-a Mađarska.
Pokrenut u aprilu, pogon za proizvodnju zelenog vodika MOL Grupe od 10 MW započeo je proizvodnju krajem ljeta. Postrojenje koristi električnu energiju iz obnovljivih izvora za razbijanje vode u vodik i kisik, proizvodeći 1.600 tona čistog, ugljično neutralnog vodika godišnje za proizvodnju goriva. Prema planovima MOL Grupe, uskoro će se moći koristiti direktno u transportnom sektoru. U procesu se ne proizvode zagađujući proizvodi, štaviše, postrojenje proizvodi 8-9 tona čistog kisika po toni vodika. Ovo smanjuje ugljični otisak rafinerije Dunava za više od 25.000 tona ugljičnog dioksida godišnje, ili za godišnju emisiju ugljika od 5.400 prosječnih automobila.
CESEC High Group, osnovana 2015. godine, koordinira napore da se olakša implementacija projekata energetske infrastrukture u centralnoj i istočnoj i jugoistočnoj Evropi, radeći na ubrzanju integracije tržišta, implementaciji obnovljivih izvora energije i integraciji vodika i biometana u mreže u regiji. Pored relevantnih država članica EU u regiji, također sarađuje sa osam drugih zemalja Energetske zajednice.