Od 2020. godine u Sarajevu se grijanje neće plaćati "po kvadratu", uvode se mjerači kao za vodu
Od 1. januara 2020. godine svi korisnici KJKP Toplane Sarajevo račune će plaćati po utrošku toplotne energije. Korisnici koji su na jednocijevnom sistemu moći će ugraditi individualno mjerilo. Ugradnju mjerila plaćat će korisnici, a njegova cijena koštat će blizu 690 KM. Trenutni način plaćanja (fiksno po kvadratu) bit će obustavljen.
Paralelno s ugradnjom zajedničkih mjerila do sada je ugrađeno ukupno 3.600 individualnih mjerila putem kojih se vrši obračun i fakturisanje naknade za grijanje na osnovu očitanja potrošnje u skladu s važećim tarifnim sistemom, rekli su iz Toplana za Klix.ba.
"Potpuna primjena tarifnog sistema podrazumijeva da se objektima s ugrađenim zajedničkim mjerilom toplotne energije, za korisnike koji nemaju ugrađena individualna mjerila, kao osnova za obračun troškova energenata uzima očitano stanje na zajedničkom mjerilu toplotne energije, podijeljeno sa zbirom korisnih površina stambenog ili poslovnog prostora u objektu", rekli su iz Toplana.
To u praksi znači da će se korisnicima koji ne budu imali individualne mjerače obračun vršiti na osnovu potrošnje na nivou ulaza. Nešto slično kao što se fakturišu računi za vodu, s tim što se voda dijeli po broju članova u domaćinstvu, a ovo bi se dijelilo po površini stambenog, odnosno poslovnog prostora.
"Mjerilo utroška toplotne energije samo po sebi ne vrši uštedu, već daje mogućnost kontrole potrošnje toplotne energije koja prvenstveno zavisi od vanjske temperature za vrijeme sezone grijanja, kvaliteta toplotne izolacije objekta, kvaliteta zaptivnost prozora i vrata u stanovima i stubištima te navika samih korisnika", kazali su iz KJKP Toplane.
Cijena ugradnje individualnog mjerila bit će blizu 690 KM.
"Troškove ugradnje individualnog mjerila snose korisnici usluge, kao što plaćaju mjerila za struju i vodu, a procedura nabavke i ugradnje provodi se putem Toplana", objasnili su iz Toplana Sarajevo.
Kako kažu iz Toplana, smanjenje utrošene energije, tj. smanjenje iznosa računa moguće je jedino racionalnim korištenjem toplotne energije poput zatvaranja svih otvora u objektima, stubištima i stanovima, zaptivanje prozora i vrata trakom i pjenom, zamjenom jednostrukih stakala dvostrukim i trostrukim, poboljšanjem toplotne izolacije, korištenjem termostatskih ventila umjesto ručnih, zatvaranjem ventila umjesto otvaranja prozora te brzim i kratkim prozračivanjem prostorija širom otvorenim prozorima.
Energetika.ba / Klix.ba