Umjetna inteligencija značajno će povećati potražnju za električnom energijom

Potrošnja električne energije u podatkovnim centrima više će se nego udvostručiti do 2030.
Alati umjetne inteligencije pomoći će u tome, stvarajući nove izazove za energetsku sigurnost i postizanje ciljeva emisije ugljičnog dioksida, upozorila je prije nekoliko dana Međunarodna agencija za energiju (IEA).
U isto vrijeme, umjetna inteligencija može otključati prilike za učinkovitiju proizvodnju i potrošnju električne energije, napisala je IEA u svom prvom izvještaju o energetskim implikacijama umjetne inteligencije.
Podatkovni centri prošle su godine činili oko 1,5 posto globalne potrošnje električne energije, koja se u posljednjih pet godina povećavala za 12 posto godišnje.
Generativna umjetna inteligencija zahtijeva ogromnu računarsku snagu za obradu informacija prikupljenih u ogromnim bazama podataka.
Udio potrošnje u SAD-u, Evropi i Kini zajedno trenutno predstavlja oko 85 posto ukupne potrošnje energije podatkovnih centara, sažela je izvještaj francuska novinska agencija AFP.
Tehnički divovi prepoznaju rastuću potrebu za energijom. Primjerice, američki Google je prošle godine potpisao ugovor o opskrbi električnom energijom iz malih nuklearnih reaktora, što bi mu pomoglo u utrci na području umjetne inteligencije. Microsoft i Amazon također su potpisali ugovore o korištenju nuklearne energije za napajanje podatkovnih centara.
U izvještaju se procjenjuje da će, na temelju trenutnih trendova, podatkovni centri do 2030. trošiti oko tri posto globalne energije, prenosi SEEbiz.
Podatkovni centri će trošiti oko 945 terawatt sati električne energije do 2030. "To je malo više od današnje ukupne potrošnje električne energije u Japanu. Umjetna inteligencija je pokretač rasta, uz sve veću potražnju za drugim digitalnim uslugama", napisala je IEA.
Kako stoji u izvještaju, jedan podatkovni centar od 100 megavata može potrošiti energije koliko 100.000 domaćinstava zajedno. Novi podatkovni centri koji se trenutno grade mogli bi potrošiti energije koliko dva miliona domaćinstava zajedno.
Agencija sa sjedištem u Parizu napisala je da umjetna inteligencija ima potencijal transformirati energetski sektor u narednim desetljećima. S jedne strane će porasti potražnja podatkovnih centara za električnom energijom, ali s druge strane ovo je i prilika za smanjenje troškova, povećanje konkurencije i smanjenje emisija.
Trenutno 30 posto energije koju podatkovni centri troše dolazi iz ugljena, no udio obnovljivih izvora energije i prirodnog plina vjerovatno će se u budućnosti povećati zbog nižih troškova i veće dostupnosti, procjenjuje agencija.
Međutim, rast podatkovnih centara neizbježno će povećati emisije ugljika povezane s potrošnjom električne energije, s današnjih 180 miliona tona ugljičnog dioksida na 300 miliona tona do 2035. Bez obzira na to, to će predstavljati minimalan dio globalnih emisija, za koje se procjenjuje da su prošle godine pridonijele 41,6 milijardi tona.