Energetika.ba
Evropa

Visoke cijene struje ugrožavaju privrede Grčke, Bugarske i Rumunije

Autor: Energetika.ba
Visoke cijene struje ugrožavaju privrede Grčke, Bugarske i Rumunije
Foto: Ilustracija

Industrije iz Grčke, Bugarske i Rumunije koje troše velike količine energije upozorile su Evropsku komisiju da Jugoistočna Evropa i dalje ima najviše cijene struje u EU, što ugrožava njihovu konkurentnost.

Problem dijelom potiče iz višegodišnjeg odstupanja koje Austrija sprovodi u raspodeli prekograničnih kapaciteta, čime se remeti protok električne energije ka regionu. Udruženja zahtijevaju mehanizme podrške dok se ne izgrade nove veze i uklone prepreke koje ih izdvajaju sa jedinstvenog evropskog tržišta.

Udruženja energetski zahtjevnih industrija Grčke, Bugarske i Rumunije ističu potrebu za stvaranjem uslova ravnopravne konkurencije na evropskom tržištu električne energije, sa akcentom na zemlje Jugoistočne Evrope.

U pismu upućenom Evropskoj komisiji, predstavnici tri zemlje ističu potrebu energetski zahtevnih industrija za pristupačnom energijom, kako bi ostale konkurentne, ne samo na lokalnom, već i na međunarodnom tržištu.

Odstupanje od cilja

Predstavnici navode da podržavaju punu integraciju evropskog tržišta električne energije, što čak i sa odstupanjima od 1–5 €/MWh između zona snabdijevanja ne šteti konkurentnosti industrije.

Međutim, kako ističe Udruženje, trenutna situacija u Jugoistočnoj Evropi značajno odstupa od ovog cilja, jer zemlje u regionu i dalje bilježe najviše cijene električne energije u EU.

To se djelimično pripisuje poremećaju režimu derogacije koji je primijenjen u Austriji i utiče na trgovinske tokove na prekograničnim interkonekcijama.

Konkretno, od 2020. godine i šestu godinu zaredom, Austrijska elektroenergetska mreža (APG) je obezbedila odstupanje od obaveze da 70% svog interkonekcijskog kapaciteta stavi na raspolaganje za prekogranične razmjene, kako je predviđeno Uredbom 2019/943.

Sistemski poremećaji

Relevantnu odluku za 2025. godinu odobrilo je regulatorno tijelo E-Control u decembru 2024. godine i tiče se granica Austrije sa Njemačkom, Češkom, Slovenijom i Mađarskom.

Tri udruženja priznaju da evropska pravila dozvoljavaju odstupanja u izuzetnim okolnostima i u ograničenom trajanju, ali ističu da ponovljena primena mjere izaziva sistemske poremećaje, utičući na zemlje koje se nalaze u Jugoistočnoj Evropi i koje su potpuno povezane sa ostatkom tržišta.

Ne vidimo nikakvu akciju za poboljšanje situacije u Austriji na način koji ne utiče na razmenu preko svih granica električne energije. Izgleda da austrijski operator prenosnog sistema zloupotrebljava svoje pravo da zahtijeva odstupanja iz razloga operativne bezbednosti i upravljanja zagušenjem“, navodi se u pismu, uz naglašavanje da su u nekoliko slučajeva tokovi iz Austrije u Mađarsku ograničeni na 0 MW tokom vršnih sati.

Mehanizam podrške

U svom obraćanju udruženja pozivaju Evropsku komisiju da stvori mehanizam podrške za energetski intenzivne industrije u regionu, dok se ne uklone fizičke barijere koje izoluju jugoistok od centralne Evrope: da promoviše implementaciju novih dalekovoda od 400 kV unutar Austrije i njeno povezivanje sa Mađarskom, i da sarađuju sa organizacijom ACER kako bi se okončala zloupotreba mehanizma derogacije.

„Industrija regiona se posljednjih godina borila za svoju konkurentnost“, napominju autori pisma, upozoravajući da bez hitne i odlučne akcije postoji ozbiljan rizik od zatvaranja industrijskih jedinica na regionalnom nivou.