Energetika.ba
obnovljivi izvori energije

Solar u Njemačkoj premašio 100 GW, ali rast kućnih instalacija usporio

Autor: Energetika.ba
Solar u Njemačkoj premašio 100 GW, ali rast kućnih instalacija usporio
Foto: Ilustracija

Ukupan kapacitet fotonaponskih sistema u Nemačkoj premašio je 100 GW na kraju 2024, pri čemu je udio solara u potrošnji električne energije porastao za dva procentna poena na godišnjem nivou.

Međutim, potražnja za solarnim panelima za krovove privatnih kuća se prošle godine smanjila, što je dovelo do otpuštanja radnika i bankrotstava proizvođača i dovelo u pitanje dostizanje ciljeva Njemačke na polju obnovljive energije.

Prema procjenama nemačkog udruženja solarne industrije BSW Solar, tokom 2024. godine je pušteno u rad oko milion novih fotonaponskih sistema na krovovima i na zemlji, sa ukupnim vršnim kapacitetom od oko 17 GW. To je povećanje od 10% u odnosu na prethodnu godinu, kada su nove instalacije iznosile 15,4 GW.

Glavni pokretači rasta u 2024. bili su solarni parkovi na zemlji, sa povećanjem od oko 40% u odnosu na prethodnu godinu, dok su solarne instalacije na krovovima firmi porasle za oko 25%, procenjuje BSW Solar. Potražnja za malim, balkonskim solarnim sistemima nastavila je da raste, a njihov novoinstalisani kapacitet se udvostručio u odnosu na 2023. godinu.

Novoinstalisani kapacitet solara na kućama manji za 15%

S druge strane, rast kapaciteta solarnih sistema na krovovima privatnih kuća usporio je 2024. nakon nekoliko uzastopnih rekordnih godina. U ovom segmentu, novoinstalisani kapaciteti u Njemačkoj su manji za oko 15% na godišnjem nivou, dijelom zbog viših kamata.

Ovaj trend dovodi u pitanje sposobnost Njemačke da instalira 19 GW novog solara godišnje do 2030. kako bi dostigla klimatsku neutralnost najkasnije 2045. godine.

I ostala ključna tržišta solara širom Evropske unije, uključujući Austriju, Italiju, Poljsku, Holandiju, Belgiju, Švedsku, Španiju i Mađarsku, su zabilježila značajan pad u segmentu kućnog solara, navodi SolarPower Europe.

Uslijed ovog pada potražnje, u kombinaciji sa padom cena solarnih modula zbog priliva jeftinijih proizvoda iz Kine, mnoge evropske kompanije koje distribuiraju i instaliraju krovne solarne panele su propale ili su ih kupile druge firme.