Energetika.ba
Ključna tačka

Solari u pustinji: Ovo su veliki projekti koji su promijenili energiju svijeta

Autor: Energetika.ba
Solari u pustinji: Ovo su veliki projekti koji su promijenili energiju svijeta
Foto: X.com

Pustinje, prostrana i suha područja koja su obično smatrana neprikladnim za ljudski život, postaju ključna tačka u globalnoj energetskoj tranziciji.

Zahvaljujući sunčanoj svjetlosti koja je obilna i gotovo neprekidna u mnogim pustinjama, ova područja nude neiskorišteni potencijal za proizvodnju solarne energije. Veliki solarni projekti u pustinjama širom svijeta već sada počinju oblikovati budućnost globalne energetske proizvodnje, smanjujući zavisnost od fosilnih goriva i nudeći rješenja za smanjenje emisije ugljen-dioksida.

Jedan od najpoznatijih projekata koji koristi potencijal pustinjskog sunca je Desertec, inicijativa koja je započela 2009. godine s ciljem izgradnje velikih solarnih farmi u pustinjama Sjeverne Afrike i Bliskog istoka. Desertec je ambiciozan plan koji predviđa korištenje solarnih panela na pustinjskim područjima za proizvodnju energije koja bi mogla biti prebačena u Evropu putem podmorskih kablova. Ovaj projekt bi mogao obezbijediti značajan izvor čiste energije za milijarde ljudi. Iako se suočava s izazovima poput političke nestabilnosti u regiji i visokih inicijalnih ulaganja, Desertec ostaje simbol nade za budućnost energetske sigurnosti.

U isto vrijeme, Možda najveći primjer ovog tipa na svijetu je projekt "Noor" u Maroku, smješten u pustinjama u okolini grada Ouarzazate. Ovo je jedan od najvećih svjetskih solarnih projekata koji koristi tehnologiju koncentriranih solarnih termalnih sistema (CSP). Projekt "Noor" je podijeljen u nekoliko faza, a očekuje se da će u punoj operativnosti proizvoditi energiju koja je dovoljna za napajanje miliona domova. Sa kapacitetom od 580 MW, ovaj projekt se smatra prekretnicom za Afriku, jer koristi obimne pustinjске prostore kako bi zadovoljio energetske potrebe regije, dok istovremeno pomaže u smanjenju emisije ugljen-dioksida.

Sličan trend dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država, gdje se veliki solarni projekti već implementiraju u pustinjama Californije i Nevade. Jedan od njih je projekt "Ivanpah Solar Electric Generating System", smješten u Californijskoj pustinji Mojave. Ovaj projekt, koji koristi tehnologiju CSP, uključuje 170.000 reflektora koji usmjeravaju sunčevu svjetlost na centralnu kotlovnicu, gdje se generira para koja pokreće turbine za proizvodnju električne energije. S kapacitetom od 392 MW, Ivanpah je jedan od najvećih solarnih projekata u SAD-u i dokazuje da pustinjama nije potrebno samo fosilno gorivo za generiranje energije.

Pustinje nisu samo bogate suncem, već imaju i druge prednosti koje ih čine idealnim za velike solarne projekte. Velike površine sa slabim ljudskim naseljenjima omogućuju izgradnju masivnih solarnih farmi bez značajnog ometanja ekosistema ili ljudskih aktivnosti. Osim toga, niska količina oborina i stabilno vrijeme čine ove lokacije pogodnim za dugoročnu proizvodnju energije.

Međutim, izazovi ovih projekata nisu zanemarivi. Iako su pustinje idealna mjesta za prikupljanje solarne energije, infrastruktura za prijenos energije iz tih udaljenih područja često nije razvijena. Projektima je potrebna velika ulaganja u tehnologiju i transportne kapacitete, posebno kada se energija treba prenositi na velike udaljenosti do urbanih središta. Osim toga, veliki solarni projekti mogu imati ekološki utjecaj na lokalne ekosisteme i biološku raznolikost, što je važno uzeti u obzir pri njihovom planiranju.

U budućnosti, pustinjama bi se moglo pružiti još veće mogućnosti. Egipat, Saudijska Arabija i UAE već planiraju nove projekte za proizvodnju solarne energije u svojim pustinjama. Saudijska Arabija, na primjer, najavila je izgradnju mega-projekta "Neom", koji uključuje solarnu energiju kao ključni element njegove energetske infrastrukture. Ovi projekti nisu samo važni za energetske potrebe tih zemalja, već i za globalnu borbu protiv klimatskih promjena.

Prema procjenama stručnjaka, globalna energetska potrošnja bi mogla značajno smanjiti svoju zavisnost od fosilnih goriva ukoliko bi se solarna energija iz pustinja na pravi način iskoristila. Ovi projekti mogu ponuditi rješenja za zemlje koje žele diversificirati svoje izvore energije, smanjiti emisiju ugljen-dioksida i povećati energetsku sigurnost.

Solarni projekti u pustinjama svijeta predstavljaju obećanje za budućnost čiste energije. Iako se suočavaju s izazovima, njihova sposobnost da pružaju održiv izvor energije za milijarde ljudi čini ih ključnim faktorom u globalnoj energetskoj revoluciji. Kako napreduje tehnologija i rastu investicije, pustinje bi mogle postati ne samo simbol suhoće, već i svjetionik održive energetske budućnosti.