Energetika.ba
Solarna energija

Solarne elektrane uskoro na bivšim rudnicima

Autor: Energetika.ba
Solarne elektrane uskoro na bivšim rudnicima
Foto: Ilustracija

Prelazak na proizvodnju energije iz obnovljivih izvora predstavlja generacijski projekat, ali i obavezu naše zemlje na putu ka Evropskoj uniji.

Tako je u planu Elektroprivrede Bosne i Hercegovine izgradnja nekoliko fotonaponskih elektrana u Tuzlanskom kantonu na područjima gdje je završena eksploatacija uglja.

S druge strane, u sedam škola u najmnogoljudnijem kantonu u FBiH već su instalirani fotonaponski paneli, što je projekt koji provodi Ministarstvo obrazovanja u saradnji s domaćim i međunarodnim partnerima.

Lokacije za izgradnju solarnih elektrana u općinama i gradovima na području Tuzlanskog kantona su odabrane prema važećoj zakonskoj regulativi, a njihova izgradnja predstavlja doprinos Elektroprivrede Bosne i Hercegovine ka očuvanju životne sredine, ali i obavezu ka evropskom putu.

Do 2050. godine u planu ovog preduzeća je izgradnja fotonaponskih i vjetroelektrana. Jedna od lokacija za izgradnju solarne elektrane je na području Pogona Šikulje Rudnika Kreka, zbog čega bi trebao biti izmijenjen i Prostorni plan Lukavca.

– Mislim da ćemo imati dobru komunikaciju i otvoren odnos. Moramo se pozabaviti izgradnjom novih objekata ukoliko mislimo zadržati energetsku neovisnost i proizvoditi dovoljne količine energije za naše građane – kaže Sanel Buljubašić, generalni direktor Elektroprivrede Bosne i Hercegovine.

Osim što izgradnja fotonaponskih elektrana na rudničkom zemljištu predstavlja priliku za korištenje obnovljivih izvora energije, pruža i šansu za održivi razvoj, uz saradnju lokalne zajednice i investitora. Na području Lukavca je oko četiri hiljade hektara napuštenog rudarskog zemljišta koje je pogodno za ove namjene.

– Nadam se da ćemo se razumjeti. Imamo pravno-tehničkih dilema, jer prelazak iz nečega što je bilo rudnik u nešto što je sad sasvim druga tema nije baš najbolje shvaćeno po propisima, jer se sučeljava nekoliko zakona – ističe Edin Delić, gradonačelnik Lukavca.

Dekarbonizacija energetskog sektora, uz smanjenje troškova i uvođenje obnovljivih izvora energije, jedan je od strateških ciljeva Vlade Tuzlanskog kantona i Ministarstva obrazovanja i nauke. Tako već sedam škola na području Tuzlanskog kantona ima instalirane solarne panele.

– Osnovnoj školi Novi grad je ovo jako značajno zato što smo pioniri i jedini u Tuzli koji su uključeni u taj projekt – naglasila je Sabina Jogunčić, direktorica OŠ Novi grad Tuzla.

Projekt postavljanja i finansiranja ugradnje solarnih elektrana u školama provodi Fondacija Otvoreno društvo u pet država Zapadnog Balkana.

– Radi se o postavljanju fotonaponskih elektrana na srednjim i osnovnim školama u regionima koji su regioni uglja i u kojima postoji rudarska tradicija. Želimo da učestvujemo direktno u energetskoj tranziciji u svim ovim regionima – poručio je Mervan Miraščija, direktor Fondacije Otvoreno društvo BiH.

Osim ušteda električne energije u školama, svi projekti ugradnje solarnih elektrana imaju i svoj edukativni dio, putem kojeg će učenici, ali i šira društvena zajednica, učiti o važnosti korištenja ekološki prihvatljive energije, piše Federalna televizija.