Energetika.ba
kapacitet udvostručen

Turska premašila solarni cilj za 2025. godinu

Autor: Energetika.ba
Turska premašila solarni cilj za 2025. godinu
Foto: Pexels

Turska je udvostručila svoj solarni kapacitet za samo dvije i po godine, čime je već krajem 2024. godine premašila zacrtani cilj za 2025. godinu, navedeno je u izvještaju globalnog energetskog analitičkog centra Ember.

Od jula 2022. godine, čak 94 posto rasta kapaciteta solarne energije dolazi iz instalacija namijenjenih sopstvenoj potrošnji. Zahvaljujući tome, ukupni kapacitet solarne energije porastao je sa 9,7 GW na više od 19 GW do kraja 2024. godine. Poređenja radi, prethodno udvostručavanje kapaciteta trajalo je više od četiri godine (između 2018. i 2022), dok je najnoviji rast ostvaren za samo dvije i po godine, što potvrđuje ubrzanje razvoja sektora obnovljive energije u Turskoj.

Kako bi održala ovaj zamah, Turska planira dalju ekspanziju kroz solarne panele na krovovima, hibridne sisteme, plutajuće solarne elektrane i sisteme za skladištenje energije, otvarajući nove mogućnosti za nastavak rasta.

Pored povećanja kapaciteta, u poslednje dvije i po godine solarne elektrane proizvele su ukupno 52 TWh električne energije, što je činilo šest posto ukupne potrošnje zemlje. Zahvaljujući tome, smanjen je uvoz prirodnog gasa, čime je izbjegnut trošak od 5,4 milijarde dolara. Samo u 2024. godini, povećana proizvodnja solarne energije smanjila je uvoz gasa za 1,7 milijardi dolara, što predstavlja rast uštede od 22 posto u odnosu na prethodnu godinu, uprkos padu cijena prirodnog gasa za 18 posto u 2024.

Kombinovana proizvodnja solarnih i vjetroelektrana u posljednje dvije i po godine omogućila je izbjegavanje troškova uvoza prirodnog gasa u vrijednosti od čak 15 milijardi dolara, što doprinosi energetskoj nezavisnosti Turske i smanjenju oslonca na fosilna goriva.

Turska također ima spremne projekte za skladištenje energije vjetra i sunca ukupnog kapaciteta 33 GW, što višestruko premašuje trenutni zvanični cilj od 2,1 GW do 2030. godine. Ovi kapaciteti dodatno postavljaju temelje za nastavak snažnog rasta obnovljivih izvora energije i ambicioznije energetske planove u budućnosti.