Građani Bugarske traže referendum o izgradnji vjetroelektrana na poljoprivrednom zemljištu
Građani iz četiri okruga u Bugarskoj protestovali su u Varni, zahtijevajući referendum o izgradnji solarnih i vjetroelektrana na poljoprivrednom zemljištu.
Građani iz četiri okruga u Bugarskoj – Dobrič, Silistra, Šumen i Varna, okupili su se u Varni ispred Regionalne inspekcije za životnu sredinu i vodu. Njihov glavni zahtev je održavanje nacionalnog referenduma o tome da li solarne i vjetroelektrane treba graditi na plodnom poljoprivrednom zemljištu.
Konkretan povod za protest su investicioni planovi za izgradnju vjetroelektrane u selu Slaveevu u dobričkom kraju. Uskoro se očekuje sastanak stručnog savjeta koji će procijeniti utjecaj ovog projekta na životnu sredinu. Dobrič se nalazi na sjeveroistoku Bugarske, a ima najveći potencijal za iskorištavanje energije vjetra u zemlji.
Predsednik Nacionalne građanske inicijative Bela lasta, advokat Vladimir Kalčev, naveo je da će biti upućeno otvoreno pismo predsedniku, premijeru i predsedniku Narodnog sobranja sa razlozima zašto je potrebno održavanje referenduma.
Svi mještani Slavejeva su potpisali peticiju protiv izgradnje vjetroparka
Prema bugarskom Zakonu o energiji iz obnovljivih izvora, vjetroparkovi i solarne elektrane treba da se grade na neobradivom i degradiranom zemljištu, rekao je Kalčev. Međutim, kako tvrdi, investitori često zaobilaze ovo pravilo tako što preko opštinskih savjeta menjaju urbanističke planove i dozvoljavaju prenamenu zemljišta.
Zemljište na kom se planira izgradnja u Slaveevu je poljoprivredno, a Kalčev kao problem ističe da se to zemljište iznajmljuje i to na period od 25 do 30 godina. Postavlja pitanje ko će ukloniti vetroturbine i beton kad period zakupa istekne, prenosi Balkan Green Energy News.
Svi mještani sela su potpisali peticiju protiv izgradnje vetroparka. Prema riječima Georgija Ganeva, u planu je izgradnja 25 turbina, od kojih će jedna biti udaljena samo 700 metara od prvih kuća.
Tvrdi da će oko 250 hektara zemlje biti uništeno i ističe da u okolini Kavarne već postoji mnogo vjetroparkova, ali da ni na koji način ne poboljšavaju životni standard ljudi u tom gradu i okolnim selima.
Prisutni na protestu su napomenuli da nisu protiv zelene energije i obnovljivih izvora, već protiv njihove izgradnje na plodnom poljoprivrednom zemljištu.
U Bugarskoj od 2012. nijedan vjetropark nije pušten u rad
Krajem oktobra, Skupština opštine Dobrička (Dobrič-selska) je izglasala zabranu prevođenja poljoprivrednog zemljišta u građevinsko za vetroelektrane. Deklaracija je usvojena nakon što je najavljeni lokalni referendum o ovom pitanju otkazan.
Sličnu odluku je nedavno doneo lokalni parlament u susednom General Toševu. Nemački wpd u obe opštine planira da instalira vetrenjače.
Vlasti u obližnjem Vetrinu, opštini zanimljivog imena blizu Varne, prošle godine su blokirale CWP-ov gigantski projekat. U Bugarskoj još od 2012. nijedan vjetropark nije pušten u rad, uglavnom zbog administrativnih barijera i pravne neizvjesnosti.
Prijedlog zakona o vjetroelektranama na moru u Bugarskoj izazvao je krajem 2023. nezadovoljstvo ribara, turističke industrije, nevladinih organizacija i lokalnih samouprava u primorskom gradu Varni i okolini. To je doprinijelo padu vlade, pa prijedlog nije daleko odmakao u proceduri. Ostaje da se vidi da li će vjetrenjače biti uzrok još jednog pada vlade i osmih po redu izbora u samo četiri godine.