Energetika.ba
Dobre vijesti

Isključenje termoelektrane Pljevlja ne mijenja cijene struje u Crnoj Gori

Autor: Energetika.ba
Isključenje termoelektrane Pljevlja ne mijenja cijene struje u Crnoj Gori
Foto: Arhiv

Termoelektrana Pljevlja biće van pogona sedam i po mjeseci, ali građani Crne Gore neće osjetiti poskupljenje struje u prvoj polovini godine.

Iako se energija uvozi, iz EPCG poručuju da domaćinstvima sa potrošnjom do 500 kWh cijena ostaje ista, dok ekonomisti upozoravaju na moguće blago povećanje.

Termoelektrana Pljevlja, koja proizvodi više od 40 posto struje potrebne Crnoj Gori, narednih sedam i po mjeseci biće van pogona. Ipak, to neće utjecati na uredno snabdijevanje potrošača, koji za sada neće plaćati skupu uvoznu struju… Stavke na računima biće iste u prvoj polovini godine, poručuju iz Elektroprivrede. U planu im je detaljna analiza, nakon koje će javnost obavijestiti da li će doći do poskupljenja struje.

Narednih sedam mjeseci Crna Gora ostaje bez glavnog proizvođača električne energije – termoelektrane Pljevlja. Ipak, iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) poručuju da građani to neće osjetiti na računima.

„U prvoj polovini godine sigurno neće biti povećanja cijene električne energije ni za jednu kategoriju potrošača. Nakon analiza, vjerovatno početkom sljedećeg kvartala, izaći ćemo sa našim novim stavom za ostatak godine, ali sa sigurnošću možemo da kažemo da domaćinstvima čija potrošnja ne prelazi 500 kWh neće biti povećanja cijene električne energije do kraja godine“, rekao je Miro Vračar, direktor proizvodnje EPCG.

Crna Gora se oslanja na uslove na berzi električne energije

Tako kategoričan stav nemaju ekonomisti, jer će se Crna Gora oslanjati na uslove na berzi.

„Kada se, po pravilu, u Crnoj Gori uvozi električna energija, a kada je, takođe po pravilu, električna energija skuplja svuda u svetu jer je to berzanska roba, veoma je nezahvalno očekivati da baš nikako ne dođe do povećanja cene električne energije. Ja lično smatram da će vlada nastojati svojom ekonomskom politikom da ta povećanja ne budu toliko značajna – otprilike, da to bude nekih desetak posto“, kaže finansijski konsultant Stevan Gajević.

Ekonomski analitičar Davor Dokić navodi da će, iako bude bilo potrebno da se interveniše sa određenim sredstvima – kroz subvencije ili na neki drugi način – to sigurno biti učinjeno.

„Neće dozvoliti da ta cijena ode u nebo, jer energija je izvor inflacije“, ističe Dokić.

Osim od berzanskih kretanja, Crna Gora će u narednom periodu, zbog rekonstrukcije termoelektrane, zavisiti i od vremenskih prilika, prenosi RTCG.

„Sve zavisi od energetskih bilansa. Sada zavisimo od hidroenergije – potpuno smo zavisni od nje. Više nemamo ugalj, već samo vodu, što znači da ćemo u narednom periodu gledati u nebo“, navodi Dokić.

Crnoj Gori će ove godine nedostajati struje u vrijednosti od najmanje 80 miliona eura. Veći dio je već kupljen, dok će se ostatak nabavljati u drugom dijelu godine.

„Svi znamo da imamo malo poteškoća zbog nedostatka oko 800 GWh u ovoj godini, ali smo i taj problem za sada prevazišli u obimu od 75 posto. Nabavili smo potrebne količine električne energije, preostaje nam još tih 25 odsto za treći kvartal, koje ćemo, nadam se, nabaviti u drugom kvartalu. Ostatak ćemo nabavljati dan za danom, sedmicu za sedmicom – operativno“, ističe Vračar.

Kako je najavljeno iz Elektroprivrede, subvencije na račune koje su važile u prva tri mjeseca ove godine moguće je da će biti produžene i do jula.