Energetika.ba
Energetska tranzicija

Novi gasni projekti: Evropa planira da potroši 84,1 milijardu eura

Autor: Energetika.ba
Novi gasni projekti: Evropa planira da potroši 84,1 milijardu eura

Naučni centar Global Energy Monitor (GEM) iz San Francisca kritikovao je evropske zemlje jer planiraju da ulože 84,1 milijardi eura u sektor prirodnog gasa i izgradnju gasovoda i drugih postrojenja, pored toga što su danas energetski u mnogo sigurnijoj poziciji nego prije dvije godine.

Prema izvještaju ovog Centra, Evropa već ima dvostruko veći uvozni kapacitet od svoje potražnje za tečnim prirodnim gasom (LNG), a to bi se moglo učetvorostručiti do 2030. godine ako se planirani projekti izgrade.

- S novim terminalima za LNG vrijednim 84,1 milijardu eura i planiranim gasovodima, izgradnja gasne infrastrukture u Evropi se odvija kao da je region još uvijek u krizi, iako je u daleko sigurnijoj poziciji nego što je bio prije dvije godine - navodi se u izvještaju, prenosi Telegraf rs.

U izvještaju je naglašeno da "investicije u gas nisu u skladu s energetskom tranzicijom Evrope, posebno imajući u vidu povećanu proizvodnju obnovljive energije u Evropi i energije vjetra, koja je prošle godine prvi put nadmašila prirodni gas."

Prema GEM-u, evropske zemlje razvijaju 248,7 milijardi kubnih metara novih LNG kapaciteta, kao i 16.491 kilometar cjevovoda. Ovo uključuje prekogranične gasovode koji bi mogli da uvoze 46 milijardi metara kubnih gasa godišnje.

Procjenjuje se da će Evropa potrošiti 44,4 milijarde eura na LNG terminale i 39,7 milijardi eura na gasovode. Projekti koji su trenutno u izgradnji koštaju 10 milijardi eura, a Njemačka, Italija i Grčka, koje su razvile najviše gasne infrastrukture u Evropi, odgovorne su za skoro polovinu planiranih projekata.

Njemačka se ističe kao zemlja s najvećim kapacitetom za uvoz LNG-a na globalnim tržištima, nakon Kine i Indije, iako prije dvije godine nije imala uvozne kapacitete.

Grčka je prva u izgradnji gasovoda s 2.795 kilometara, a slijede Italija s 1.923 kilometra, Poljska sa 1.516 kilometara, Srbija s 1.081 kilometar i Rumunija s 1.052 kilometra.