Slovačka nacionalna naftna kompanija, Slovenský plynárenský priemysel (SPP), potpisala je kratkoročni pilot ugovor sa SOCAR-om za kupovinu prirodnog plina iz Azerbejdžana kao dio priprema za prekid dotoka plina preko Ukrajine.
Plin će biti isporučen u Austriju, rečeno je, bez navođenja pojedinosti, a izvor upoznat sa situacijom rekao je da će te manje količine plina stići preko Transbalkanskog plinovoda u Bugarskoj. SPP se najglasnije zalagao za nastavak isporuka ruskog plina preko Ukrajine. Sada se diverzificirao i ima ugovore sklopljenje s BP-om, ExxonMobilom, Shellom, Eni-jem i RWE-om, a količine čine 150% očekivanih potreba kupaca. Diverzificirala je i transportne pravce, naglasivši da će Turski tok biti bitan za njih, kao i interkonekcija s Njemačkom.
"Ako bi firma izgubila ruske isporuke i kupila cjelokupnu potrebnu količinu iz drugog izvora i fizički ih prevezla u Slovačku, to bi je koštalo najmanje 140 miliona eura više", rekao je SPP.
Prošle je godine Ukrajina signalizirala da nema namjeru obnoviti petogodišnji sporazum o tranzitu plinovodom za opskrbu prirodnim plinom u zemlje EU-a kada istekne 31. decembra 2024., a visoka predstavnica EU-a za energetiku Kadri Simson rekla je da izvršna vlast EU-a "nema interesa" u nastojanju da oživi sporazum, prenosi Reuters.
EU je upozorila zemlje članice da se pripreme za život bez ruskog plina, iako plin iz Ukrajine iznosi 5% ukupnog uvoza plina u EU. Austrija, Mađarska i Slovačka vjerovatno će biti najteže pogođene kada se prekine uvoz.
Nedavno je Rusija rekla da je voljna nastaviti isporučivati plin Evropi preko Ukrajine ako Kijev i uključene europske zemlje postignu dogovor.
"Naravno, po mom mišljenju, europske zemlje koje trenutno dobivaju plin ovim koridorom zainteresirane su za nastavak takve saradnje. Mi smo spremni za isporuku plina, ali ne ovisi puno o nama, pa bi vjerovatno o tome trebali izravno pregovarati korisnici i zemlja kroz koju je osiguran tranzit", rekao je novinarima potpredsjednik ruske vlade Alexander Novak, zadužen za energetsku politiku Rusije
U međuvremenu, Turska je rekla da je spremna značajno povećati izvoz prirodnog plina u Evropsku uniju, ali to neće biti lako ni jeftino: da bi se to postiglo, najvjerojatniji put je reeksport azerbejdžanski prirodni plina iz Turske. To bi pak od Turske zahtijevalo da preuzme više ruskog plina kako bi nadoknadila manjak. Ankara želi igrati ulogu spasitelja i ojačati svoj utjecaj u odnosu na Bruxelles, ali želi neka jamstva potražnje prije nego što počne trošiti na potrebnu infrastrukturu.