Glavni grad Austrije ima plan vrijedan 21 milijardu dolara da prekine svoju ovisnost o uvozu prirodnog plina pomoću dizalica topline, bušotina i energetske učinkovitosti.
Na praznom zemljištu ukliještenom između fabrika i visokih stambenih zgrada na periferiji Beča, inženjeri buše bušotine u zemlju, istražujući prema golemom rezervoaru kipuće vode 3 kilometra (1,9 milje) ispod glavnog grada Austrije.
"Helikopterom sam doletio na mjesta bušenja i stigao vozilima 4x4", rekao je Bernhard Novotny, koji vodi geotermalni posao u austrijskoj državnoj energetskoj firmi OMV AG, koja upravlja bušenjem na gradilištu. “Ovo je prvi put da mogu doći na posao podzemnom.”
Iskorištavanje Konglomerata Aderklaaer, kako se zove rezervoar tople vode, dio je plana vrijednog 20 milijardi eura (21 milijardu dolara) za ponovno ožičenje sustava grijanja u Beču kroz bušotine, masivne toplinske pumpe i inicijative za energetsku učinkovitost, dok se grad suočava s posljedicama ruskog potpuna invazija Ukrajine.
Više od pola stoljeća Beč se oslanjao na ruski plin koji se isporučuje preko ukrajinskih plinovoda kako bi zagrijao svoje građane. No grad je prošlog rujna najavio da će se odsjeći od tog izvora kao odgovor na napad Kremlja na svog susjeda. Nekoliko mjeseci kasnije, ostatak Austrije također je izgubio pristup, nakon što je vlada u Kijevu odbila produžiti sporazum koji je omogućio tranzit ruskog plina u Srednju Evropu. Sada, s cijenama goriva koje su porasle za više od 40% od trećeg tromjesečja, trgovci plinom upozoravaju da se Evropa suočava s nestašicama sljedeće zime.
Reakcija Beča bila je ubrzanje odvažnog, dugoročnog plana za održivo osiguranje zimske topline za svoja dva miliona stanovnika, razvojem već jedne od najvećih evropskih mreža daljinskog grijanja i pronalaženjem novih izvora energije za napajanje, prenosi SEEbiz. To je plan koji se suočava s tehničkim i ekonomskim izazovima, kao i političkim preprekama, nakon što je Slobodarska stranka koja je prijateljski nastrojena prema Rusiji dobila zadatak da formira novu nacionalnu vladu u januaru.
"To je sitnica", rekao je Jürgen Czernohorszky, gradski vijećnik za klimu vladajućih bečkih socijaldemokrata. "Ali naš je posao osmisliti hrabre misije za preobrazbu grada za stoljeće koje dolazi."